Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε χαρακτήρα και νίκησε την Άλμπα στο Βερολίνο

23:22 - 22.11.2022 / Ανανεώθηκε: 18:11 - 23.11.2022

Οι Σέρβοι έκαμψαν στην έξτρα περίοδο την αντίσταση της Άλμπα (88-84) με πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς και έκαναν το 2/2 από τη μέρα που ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς ανέλαβε την τεχνική ηγεσία.

Τα σαράντα αγωνιστικά λεπτά δεν ήταν αρκετά. Ο Ερυθρός Αστέρας χρειάστηκε ένα έξτρα πεντάλεπτο για να υποτάξει την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 74-74 και κάπου εκεί ο τέως γκαρντ του Παναθηναϊκού, Νεμάνια Νέντοβιτς, απέδειξε γιατί αποτελεί έναν από τους πλέον χαρισματικούς σκόρερ της διοργάνωσης. Η αλήθεια είναι ότι από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίζονται υπό τις οδηγίες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχουν αλλάζει την προσέγγιση και τον χαρακτήρα τους.

Οι Σέρβοι γύρισαν από την... κόλαση, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 74-65 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 10-1 που έστειλε τον αγώνα στην παράταση και εκεί απέκτησαν τον τελευταίο λόγο χάρη σε δύο απίθανα καλάθια του Νέντοβιτς.

Βέβαια ο 31χρονος γκαρντ, που σταμάτησε στους 17 πόντους, δεν ήταν πρώτος σκόρερ. Αυτός ο... τίτλος πήγε στον Αργεντίνο γκαρντ Λούκα Βιλντόζα, ο οποίος είχε 21 πόντους, ενώ η στατιστική του γέμισε και με 5 ασίστ.

MVP: Νεμάνια Νέντοβιτς
Στο σύνολο του αγώνα ήταν άστοχος. Σε ένα ματς όμως, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες , η καρδιά του σκόρερ είναι που μετράει όχι η στατιστική. Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού πήρε τη μπάλα όταν αυτή... έκαιγε και την έστειλε στον προορισμό της. Τελείωσε το ματς με 17 πόντους (παρά το 1/7 τρίποντα), είχε επίσης 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-37, 57-55, 75-75 (κανονική διάρκεια), 84-88
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Λο 2, Πρόσιντα 3, Σμιθ 23 (5/12 τρίποντα, 8 ριμπ.) , Ντίλοου 6, Βέτσελ 2, Κουμάτζι 5, Τίμαν 4 (5 ριμπ.), Σίκμα 10 (5 ριμπ., 7 ασίστ, 5 λάθη), Λάμερς 12, Μπλατ 7, Ζούσμαν 10.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 5, Βιλντόσα 21 (4/9 τρίπ., 5 ασίστ, 2 κλεψ.), Μίτροβιτς 15, Λάζιτς, Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 6, Ιβάνοβιτς 6 , Νέντοβιτς 17 (6 ασίστ, 3 κλεψ.) , Κούζμιτς 2 , Πετρούσεβ 7 (8 ριμπάουντ), Μπέντιλ.