Η Μπαρτσελόνα του Σάρας «κλείδωσε» την Παρτίζαν του Ζέλικο

23:24 - 22.11.2022 / Ανανεώθηκε: 23:11 - 01.12.2022

Οι Ισπανοί μετά από το υποτονικό ξεκίνημα της πρώτης περιόδου άνοιξαν το... γκάζι και εξαφανίστηκαν μέχρι το τελικό 79-68 επί της Παρτίζαν

Οι Καταλανοί μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, στην Τουρκία επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Αναντολού Εφές, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα. Νίκησαν την Παρτίζαν με 79-68 σε ένα παιχνίδι που η μάχη των δύο πάγκων είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Από τη μία ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που έφυγε νικητής και από την άλλη ο... δάσκαλος Ζέλικο Ομπράντοβιτς που είδε τους παίκτες του να ξεκινούν αρκετά καλά, αλλά να μένουν αμέσως από δυνάμεις.

Η ομάδα του Βελιγραδίου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι είναι η αλήθεια και μάλιστα κατάφερε να ελέγξει τη ροή ολόκληρης της πρώτης περιόδου, με τον Τζέιμς Νάναλι να αναλαμβάνει τις περισσότερες αρμοδιότητες στο επιθετικό κομμάτι. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι έδειχναν να εστιάζουν κυρίως στην άμυνά τους, με τον Τόμας Σατοράνσκι να έχει τον ρόλο του... μαέστρου σε αυτό το χρονικό διάστημα. Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +4 (17-21) και όλα έδειχναν ότι η Παρτίζαν θα έβαζε δύσκολα στους παίκτες της Μπαρτσελόνα και στον Γιασικεβίτσιους.

Η δυνατή άμυνα των Ισπανών ωστόσο ανέτρεψαν τις ισορροπίες του αγώνα. Οι Σέρβοι έπαθαν μπλακ-άουτ, η «Μπάρτσα» άρχισε να νιώθει πιο άνετα στο παρκέ και τελικά το -4 της πρώτης περιόδου μετατράπηκε σε +7 (39-32) στο τέλος του ημιχρόνου.

Έχοντας πάρει για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα, η Μπαρτσελόνα διεύρυνε περισσότερο τη διαφορά της στο τρίτο δεκάλεπτο (64-49) και με κινητήριο μοχλό της την άμυνα, δεν απειλήθηκε καθόλου ΄-μέχρι τέλους- από τους παίκτες του Ζοτς. Αντίθετα κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με διαφορά 17 πόντων στο 69-52 μετατρέποντας έτσι την τελευταία περίοδο σε τυπική διαδικασία.

MVP: Τόμας Σατοράνσκι
Δεν ήταν ούτε οι πόντοι του, ούτε εν γένει οι αριθμοί του που αποτυπώθηκαν στο στατιστικό. Ο Σατοράνσκι όμως, είναι (σχεδόν) πάντα καθοριστικός και προσφέρει ψυχραιμία στο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα. Αυτό έκανε και κόντρα στην Παρτίζαν. Όσο χρειάστηκε και όταν χρειάστηκε. Τελείωσε το ματς με 11 πόντους, με 4/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-32, 64-49, 79-68.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (10 ριμπάουντ), Σανλί 8, Βέσελι 4 (5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 9, Σατοράνσκι 11, Λαπροβίτολα 13 (6 ασίστ), Αμπρίνες 6, Χίγκινς 7, Τόμπι 5, Κούριτς 3, Γιοκουμπάιτις 8 (5 ασίστ).
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 8, Πάντερ 2 (0/5 σουτ), Σμάιλαγκιτς 5, Παπαπέτρου 6 (2/7 σουτ, 2/2 βολές, 4 ριμπ.), Έξαμ 6, Μπροτζιάνσκι 3 (5 ριμπάουντ), Νάναλι 10, Λεσόρ 5 (5 ριμπ.), Τρίφουνοβιτς, Άντζουσιτς 21 (3/5 τρίπ.), Μαντάρ 2.