Η Παρτιζάν δεν κατάλαβε καν την παρουσία της Βιλερμπάν

Ντάντε Έχουμ / © euroleague.net

Sportal newsroom 23:24 - 31.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:42 - 31.01.2023

Με τον Κέβιν Πάντερ να διαλύει την άμυνα των Γάλλων, η Παρτιζάν πανηγύρισε την ενδέκατη νίκη της (92-71) στην Euroleague μετά από 22 αγώνες και η οκτάδα πλέον, είναι κοντά!

Η Παρτιζάν δεν είχε μόνο την ψυχολογία σε ιδανικά επίπεδα. Είχε και τον Κέβιν Πάντερ σε πολύ καλή βραδιά. Μετά τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς εμφανίστηκαν με φόρα και διέλυσαν την Βιλερμπάν με το εντυπωσιακό 92-71.

Ο Πάντερ ξεκίνησε καταπληκτικά το ματς και στο δεύτερο μέρος δεν χρειάστηκε να κάνει και πολλά. Στο πρώτο όμως, είχε 17 πόντους και δημιούργησε όλες τις συνθήκες για να περάσει ένα εύκολο βράδυ η ομάδα του και τελικά να κατακτήσει την 11η νίκη της έπειτα από 22 αγωνιστικές στην Euroleague. Με αυτή τη νίκη οι Σέρβοι αναβαθμίζονται στην βαθμολογία και πλέον απέχουν μόνο μία νίκη από την προνομιούχα οκτάδα.

Μέσα σε δύο λεπτά ο Κέβιν Πάντερ έβαλε δύο τρίποντα και στο ξεκίνημα του ματς προειδοποίησε για το τι θα επακολουθήσει. Ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού, που πρωταγωνιστεί στην Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ξεκίνησε εντυπωσιακά. Μάλιστα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου είχε βάλει ήδη 11 πόντους και οι Σέρβοι ήταν μπροστά με 25-16.

Στο πλευρό του στάθηκε και ο Ματίας Λεσόρ και μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 33-21. Με τον Πάντερ να… χτυπάει ξανά, έγινε το +17 στο 47-30, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 50-36.

Η διαφορά στην επανάληψη συνέχισε να αυξάνεται και το παιχνίδι έχασε εντελώς τον ανταγωνιστικό του χαρακτήρα. Όλα εξελίχθηκαν χωρίς αλλαγές και χωρίς συγκινήσεις μέχρι το τελικό 92-70.

MVP: Κέβιν Πάντερ

Με 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ο Κέβιν Πάντερ έκανε όλη τη δουλειά. Κανένας δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει, να τον περιορίσει ή έστω να τον αντιμετωπίσει κοιτώντας τον στα μάτια. Τελείωσε το ματς με 22 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής και στο δεύτερο μέρος ουσιαστικά δεν αγωνίστηκε. Διότι, η διαφορά των δύο ομάδων είχε εκτιναχθεί και πήρε αρκετές ανάσες. Είχε επίσης 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και... κανένα λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 50-36, 76-54, 92-71

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 9 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αβράμοβιτς 6 (3/4 δίποντα), Πάντερ 22 (5/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς 3, Παπαπέτρου 3 (1/3 τρίποντα), Έξουμ 13 (5/6 δίποντα), Νάναλι 10, Λεσόρ 12 (3/6 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τριφούνοβιτς 7, Άντζουσιτς 4, Μάνταρ 3.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 8 (4/5 δίποντα), Νουά 4, Μποστ, Καχούντι, Ντιότ 5, Τάιους 4, Ρισασέ 1, Ντε Κολό 7, Φαλ 14 (7/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Ομπάσοχαν 3, Πονς 14 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ)