Επέστρεψε στις νίκες η Φενέρμπαχτσε

Twitter / Euroleague

Sportal newsroom 21:33 - 03.02.2023 / Ανανεώθηκε: 22:25 - 03.02.2023

Η Φενέρμπαχτσε είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και επικράτησε με σκορ 101-86 αξιοιποιώντας στο έπακτο την επίθεσή της αλλά και παίρνοντας ώθηση από την άμυνά της ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Επιστροφή στις νίκες για τη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία έπειτα από δύο ήττες στην Euroleague από Βιλερμπάν εκτός και Ολυμπιακό εντός, χαμογέλασε ξανά επικρατώντας της Άλμπα με σκορ 101-86 στην Κωνσταντινούπολη για την 23η αγωνιστική και δεύτερη της τρέχουσας διαβολοβδομάδας.

Με κορυφαίους τους Ντέιβις και Μότλεϊ, η ομάδα της Τουρκίας δυσκολεύτηκε μόνο στην πρώτη περίοδο από την ουραγό Άλμπα Βερολίνου και στη συνέχεια ανέβασε την έντασή της φθάνοντας σε μια σχετικά εύκολη νίκη.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε από την πρώτη περίοδο αποφασισμένη να σταματήσει το αρνητικό σερί των πέντε συνεχόμενων ηττών. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έφτασαν τη διαφορά μέχρι και στους 11 πόντους (26-17), όμως η Άλμπα βρήκε τρόπο να επιστρέψει και τελικά πήγε στο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους (31-27).

Η Άλμπα έδειχνε διάθεση να απειλήσει, η Φενέρ δεν ήθελε να μπει σε μπελάδες κι έτσι ο αγώνας άρχισε πάλι να γέρνει προς τους γηπεδούχους. Μότλεϊ, Ντέιβις και Γκούντουριτς πήραν την κατάσταση πάνω τους και οι Τούρκοι κατάφεραν πάλι να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (57-47).

Το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο άλλαξε άρδην, αφού η Φενέρ έγινε ακόμα πιο επιθετική και στις δύο πλευρές του γηπέδου, καθηλώνοντας τους Γερμανούς. Στο 30' η διαφορά είχε ανέβει στους 20 πόντους (81-61), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα, με τη Φενέρ να κάνει απλά συντήρηση και να περιμένει τη λήξη του αγώνα, ώστε να επικυρώσει και επίσημα την 14η νίκη της στη φετινή Euroleague.

MVP: Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις

Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις ήταν το άλφα και το ωμέγα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Σημείωσε 24 πόντους με 6/8 βολές, 6/8 δίποντα και 2/5 τρίποντα ενώ μάζεψε 11 (6-5) ριμπάουντ σε 30'36'' σε μια βραδιά που θα του μείνει αξέχαστη.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 57-47, 81-61, 101-86.
Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλι 18, Μπιρσέν, Χαζέρ, Γουίλμπεκιν 8(1), Έντουαρντς 13(2), Χέιζ-Ντέιβις 24(2), Πιέρ 9(2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκούντουριτς 12(2), Μπούκερ 6, Καλάθης 10(3ασίστ), Αντετοκούνμπο 1.
Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο, Πρόσιντα 4, Σμιθ 9(1), Γουέτζελ 13, Μάτισεκ 2, Ολίντε 10(1), Κουμάντζι 4(9 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Τίμαν 10, Σίκμα 1(7 ασίστ), Λάμερς 10, Μπλατ 11(3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Ζούσμαν 12(2).