H Γιούτα χόρεψε Τζαζ στο ντέρμπι με τους Σέλτικς

Γιούτα Τζαζ - Μπόστον Σέλτικς

© (Photo by Chris Gardner/ Getty Images)

Νίκος Καλαμπάκας 07:43 - 19.03.2023

Στο Σολτ Λέικ Σίτι δεν περνάει καμία ομάδα εύκολα και οι Σέλτικς το ένιωσαν καλά, αφού οι Τζαζ επικράτησαν με 118-117 και τους έριξαν στην 3η θέση της Ανατολική Περιφέρειας.

Ματσάρα έγινε τα ξημερώματα της Κυριακής στο Σολτ Λέικ Σίτι, εκεί όπου η Γιούτα επιβλήθηκε της Βοστώνης με 118-117.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε στο πλευρό του αδελφού του, έφερε γούρι στην ομάδα, αλλά όχι στον Άλεξ (vid)
G-LEAGUE

11:59 - 18.03.2023

Οι Ουισκόνσιν Χερντ του Άλεξ Αντετοκούνμπο νίκησαν (118-116 τους Μέιν Σέλτικς) παρουσία του Γιάννη, αλλά ο βενιαμίν της φαμίλιας είχε 1/10 τρίποντα, έπαιξε 30 λεπτά, έβαλε 9 πόντους, αλλά... έσπασε τα καλάθια.

Οι Σέλτικς έδειχναν ότι θα έφευαν με το διπλό από την έδρα των αντιπάλων τους αφού είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους στα τελευταία λεπτά έπειτα από ένα τρίποντο του Ουίλιαμς που τους χάρισε διαφορά 4 πόντων, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με καταιγισμό τριπόντων στα τελευταία δύο λεπτά και από τις δύο ομάδες, εκείνη που χαμογέλασε τελικά ήταν η Γιούτα.

Ο Τάκερ με λέι απ έκανε το 118-117 ενώ στη συνέχεια ο Κέσλερ σαν από μηχανής Θεός έβαλε στοπ σε σουτ του Ουίλιαμς για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

«Σκέφτηκα ότι θα μου κάνει προσποίηση και έμεινα κάτω και προσπάθησα να καταλάβω πότε θα σηκωθεί για το σουτ», εξήγησε ο Κέσλερ μετά τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Τάκερ είχε 19 πόντους ενώ ο Αγκμπάγκι πρόσθεσε 16. Οι Τζαζ επέστρεψαν από το -19 και κατάφεραν με τη νίκη τους αυτή να παραμείνουν στη διεκδίκηση των πλέι οφς.

Τα δωδεκαλεπτα: 24-34, 57-63, 88-91, 118-117