Ο Μούσα έστειλε τη Ρεάλ στα ημιτελικά της ACB

Sportal newsroom 00:06 - 01.06.2023

Την πρόκριση στα ημιτελικά της ACB πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια με σκορ 89-81, κάνοντας το 2-0 στη σειρά τους.

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μούσα, η Ρεάλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γκραν Κανάρια και έκανε το δεύτερο βήμα που χρειαζόταν ώστε να προκριθεί στα στα ημιτελικά της Liga Endesa.

Η Ρεάλ είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ήταν συνεχώς σε ρόλο οδηγού και δεν άφηνε το παιχνίδι από τον έλεγχό της. Η πρώτη περίοδος την βρήκε μπροστά με 21-18, ενώ και στο ημίχρονο προηγούταν με 39-37.

Η τρίτη περίοδος ήταν η καλύτερη της πρωταθλήτριας Ευρώπης, που είδε τον Μούσα σε αυτό το διάστημα να σημειώνει 11 πόντους και να της αυξάνει τη διαφορά στο +11 (56-67).

Ο Σλότερ προσπάθησε να βάλει ξανά τους γηπεδούχους στον αγώνα, όμως οι 17 του πόντοι δεν ήταν αρκετοί για να συμβεί αυτό. Το τελικό 81 -89 στέλνει τους παίκτες του ματέου στην επόμενη φάση, ενώ η σεζόν για τη Γκραν Κανάρι ατελείωσε απόψε.

Δεκάλεπτα:18-21, 37-39, 56-67, 81-89