Η Αναντολού Εφές «βομβάρδισε» με τρίποντα το Κάουνας και η Ζαλγκίρις παραδόθηκε

Ροντρίγκ Μπομπουά / © Anadolu Efes SK

Sportal newsroom 22:08 - 09.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:40 - 09.12.2022

Οι Μπομπουά, Μίτσιτς και Κλάιμπερν ήταν σε απίστευτη βραδιά, έβαζαν το ένα τρίποντο μετά το άλλο, η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει τον ρυθμό και η Εφές πέρασε με άνεση (86-60) από τη Λιθουανία.

H Εφές Πίλσεν δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβάλλει τον ρυθμό της και τελικά να νικήσει στο Κάουνας τη Ζαλγκίρις με 86-60. Αν εξαιρέσουμε την δεύτερη περίοδο που οι παίκτες του Αταμάν έχασαν την πυξίδα που έδειχνε τον δρόμο προς το καλάθι, σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα κυριάρχισε.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ήταν ο πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ οι Μίτσιτς και Κλάιμπερν για μία ακόμα φορά έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Ο Σέρβος τελείωσε το ματς με 19 πόντους και ο Αμερικάνος με 17. Και οι τρεις μαζί είχαν 13/22 τρίποντα με τον Γάλλο να έχει ⅝, τον Σέρβο 4/8 και τον Αμερικάνο 4/6.

Αυτή ήταν η έβδομη νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης (7-6) ενώ η Ζαλγκίρις έχει ρεκόρ 6-7.

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε με επιθετική διάθεση και η Ζαλγκίρις χρειάστηκε λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί.

Ο ρυθμός της επίθεσης στη δεύτερη περίοδο δεν… πάγωσε απλώς. Ήταν σαν να ξέχασαν τα συστήματα και οι δύο ομάδες, αλλά η Εφές πολύ περισσότερο. Ετσι, παρά το προβάδισμα εννιά πόντων των Τούρκων στο 33-24 στο 13’20’’ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 9-0 σερί των Λιθουανών που έφθασαν με τη συμπλήρωση του πρώτου μέρους ισοφάρισαν: 33-33.

Το εντυπωσιακό ήταν πως η Ζαλγκίρις συνέχισε από εκεί που το είχε αφήσει. Το 9-0 εξελίχθηκε σε 13-0, αφού προηγήθηκε με 37-33 στο 22’. Και τότε άρχισαν τα τρίποντα της Εφές.

Ακολούθησαν 10 προσπάθειες και οι 8 ήταν εύστοχες. Έτσι, η τρίτη περίοδος που ξεκίνησε με 4-0 για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε με το επιμέρους σκορ στο 30-15 για την Εφές και το προβάδισμα πήγε για τα κατά στα χέρια των φιλοξενουμένων (63-48).

Φρένο δεν μπήκε από τους παίκτες στην τελευταία περίοδο και η ιστορία ολοκληρώθηκε με το «διπλό» και τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου να γράφει 86-60.

ΜVP: Ροντρίγκ Μπομπουά

Ο Γάλλος γκαρντ ξεκίνησε το ματς με δύο γρήγορα τρίποντα. Δεν σταμάτησε εκεί όμως, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 5 τρίποντα (σε οκτώ προσπάθειες) και συνολικά 20 πόντους. Είχε επίσης 7 ασίστ, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 33-33, 48-63, 60-86

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Έβανς 4 (5 ασίστ), Γκιεντράιτις 4, Χέιζ 4, Καλνιέτις, Σμιτς 8 (5 ριμπάουντ), Μπιρούτις , Μπραζντέικις 9, Κάβανο 15 (8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λελεβίτσιους, Μπουτκεβίτσιους 7 (2/3 τρίποντα), Ουλάνοβας 9 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 20 (5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μπράιαντ 2 (4 ριμπάουντ), Ιλιάσογλου, Κλάιμπερν 17 (4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Τέιλορ , Πλάις 7 (4 ριμπάουντ), Μίτσιτς 19 (4/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Εμπαγιέ 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πολονάρα, Ζίζιτς 6, Ντάνστον 6 (5 ριμπάουντ).