Η Εφές νίκησε τον Πρίφτη και περιμένει τον Παναθηναϊκό...

Twitter

Sportal newsroom 22:21 - 18.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:23 - 18.12.2022

Καρδιοχτύπησαν, αλλά τα κατάφεραν οι πρωταθλητές Ευρώπης κόντρα στην Τόφας.

Δύσκολη αποστολή κόντρα στην Τόφας Μπούρσα είχε η Αναντόλου Εφές, λίγες μέρες πριν το παιχνίδι της με τον Παναθηναϊκό στην Τουρκία, για τη 15η αγωνιστική της Euroleague.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και τελικά ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αταμάν ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με 7 πόντους (25-18), όμως η συνέχεια ανήκε στην Τόφας. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν τη διαφορά, έκλεισαν το ημίχρονο στο +4, ενώ στο γ' δεκάλεπτο συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 30' προηγούνταν με 60-63.

Στην τελευταία περίοδο όμως η Εφές συνήλθε, έσφιξε την άμυνά της και τελικά με κορυφαίο τον Μπάιαντ που έβαλε 30 πόντους, κατάφερε να πάρει τη νίκη και να πάει ήσυχη στον αγώνα της Euroleague κόντρα στους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-47, 60-63, 84-76.