Η Παρτιζάν με ηγέτη τον Παπαπέτρου «κατάπιε» τη Ζαλγκίρις

Partizan BC

Sportal newsroom 21:57 - 03.02.2023 / Ανανεώθηκε: 22:24 - 03.02.2023

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στην Euroleague έκανε η Παρτιζάν, αφού πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας. Οι Λιθουανοί δεν άντεξαν την σκληρή άμυνα των Σέρβων και στις ορέξεις του Παπαπέτρου που συνέβαλε τα μέγιστα για την απόδραση με 74-88.

Έχοντας κορυφαίο της παίκτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου, η Παρτιζάν έκανε πάρτι στην έδρα της Ζαλγκίρις και πήρε τη 12η νίκη της στην Euroleague. Ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε

Επέστρεψε στις νίκες η Φενέρμπαχτσε
EUROLEAGUE

21:33 - 03.02.2023

Η Φενέρμπαχτσε είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου και επικράτησε με σκορ 101-86 αξιοιποιώντας στο έπακτο την επίθεσή της αλλά και παίρνοντας ώθηση από την άμυνά της ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Παρτιζάν ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και δεν επέτρεψε στους Λιθουανούς να πιστέψουν ότι θα έχουν εύκολο βράδυ. Οι Λιθουανοί από την πλευρά δεν είχαν την σκληράδα που τους διέκρινε στα προηγούμενα παιχνίδια τους και έδειχναν αιφνιδιασμένοι από τον τρόπο που αγωνίζονταν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς. Η πρώτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 11 πόντους και τη Ζαλγκίρις να τα έχει χαμένα.

Αυτό μάλιστα φάνηκε ακόμα πιο ξεκάθαρα στη συνέχεια. Το +11 του δεκαλέπτου έγινε +17 στο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να πετάνε φωτιές στο παρκέ και να έχουν την τύχη να οδηγούνται επιθετικά από τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που έκανε το καλύτερο φετινό του ματς στη διοργάνωση. Στο 20' το ταμπλό έδειχνε 30-47 και η μισή δουλειά είχε ήδη γίνει.

Δύσκολα οι ομάδες του Ομπράντοβιτς χάνουν μεγάλες διαφορές και το ίδιο ισχύει για την Παρτιζάν. Η Ζαλγκίρις τα έδωσε όλα στη γ' περίοδο την οποία τέλειωσε με επί μέρους σκορ 24-14 (54-61 στο 30'), όμως στην τελευταία... στροφή του αγώνα οι Σέρβοι δεν αστειεύονταν και με όπλο τους την άμυνα πήραν τη νίκη με σκορ 74-88.

MVP: Ιωάννης Παπαπέτρου

Ήταν ο ηγέτης των Σέρβων στην πιο μεστή του εμφάνιση στη φετινή Euroleague και συνάμα την καλύτερή του με τη φανέλα της Παρτιζάν. Σημείωσε 17 πόντους με 2/2 βολές, 3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, ενώ μάζεψε 4 ριμπάουντ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 30-47, 54-61, 74-88.
Ζαλγκίρις Κάουνας (Μακσβίτις): Λεκαβίτσιους 5, Χέιζ 8, Σμιτς 10(1), Μπιρούτις 10, Λουκοσιούνας 3(1), Μπραζντέικις 17(1), Πολονάρα 5(1), Ντίμσα 5(1), Μπουτκεβίτσιους 5(1), Ουλανόβας 6(1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ).
Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 11(1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 3(1), Πάντερ 14(2), Σμάιλαγκιτς 8(2), Παπαπέτρου 17(3), Έξουμ 11(2), Νάναλι 10(2), Λεσόρ 14, Τριφούνοβιτς.