Ολοκλήρωσε την επική ανατροπή και έκλεισε θέση για το Final 4 ανόδου ο Ηρακλής

Χρήστος Τσάλτας 18:01 - 27.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:04 - 27.04.2024

Ο Ηρακλής ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στη Μεγαρίδα, είχε την ώθηση του κόσμου του και χωρίς να κοιτάξει πίσω έφτασε στη νίκη (72-63), που τον έστειλε στο Final 4 ανόδου, μαζί με Πανιώνιο, Μίλωνα και Ερμή Σχηματαρίου. Προς τα πού οδεύει το ραντεβού για την άνοδο στην Stoiximan Basket League.

Η δουλειά ολοκληρώθηκε με τον τρόπο που έπρεπε και στο... μέρος που έπρεπε, στο κατάμεστο Ιβανώφειο για τον Ηρακλή. Η ομάδα του Διονύση Αγγέλου είχε τον έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο, έπειτα από μια ισορροπημένη πρώτη περίοδο (10-10) και δεν κοίταξε πίσω, παρά τις προσπάθειες της Μεγαρίδας.

Οι παίκτες του Γιώργου Μάνταλου δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ ακόμα και σε διάστημα που ο Ηρακλής βρέθηκε στο +15 (46-31, 26') έπειτα από τρίποντο του Παπαρέγκα. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι, χάρη σε προσπάθειες από Γκάτζια και Κοκορέλη κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και σε απόσταση βολής (50-48, 29'). Ο Σοκκ με βολές διαμόρφωσε το 52-48 της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τον Μαλούκο να βάζει μεγάλο σουτ και να φέρνει την αναμέτρηση στον πόντο, στα μισά της περιόδου (58-57, 35'). Ο Σοκκ με δικές του προσπάθειες επιχείρησε να δώσει... ανάσα στον Ηρακλή, αλλά ο Τσόχλας δεν το επέτρεψε (62-60, 37'). Σε κρίσιμο σημείο ο Σοκκ έγινε σημείο αναφοράς και με μεγάλο σουτ έστειλε τον Ηρακλή στο +8 (68-60, 39'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Γηραιό να φτάνει στη νίκη και να ετοιμάζεται για το Final 4.

Ο Θωμάς Κώττας με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά για τον Ηρακλή, με τον Στεν Σοκκ να «μιλάει» στο τέλος με 12 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος. Για την Μεγαρίδα, οι 24 πόντοι του Γκάτζια και οι 18 του Απόλλωνα Τσόχλα δεν αρκούσαν για να έρθει η νίκη.

Μαζί με τον Ηρακλή, την πρόκριση στο Final 4 ανόδου έχουν εξασφαλίσει ο Πανιώνιος, ο Μίλων και ο Ερμής Σχηματαρίου. Στην παρούσα φάση η επικρατέστερη έδρα για την διεξαγωγή των αγώνων που θα κρίνουν τις δύο ομάδες που θα προβιβαστούν στην Stoiximan Basket League είναι η Καρδίτσα και το κλειστό «Γ.Μπουρούσης».

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 29-24, 52-48, 72-63.