Η Καρδίτσα επέστρεψε σπίτι της και... επιτέλους νίκη!

Βασίλης Χρηστίδης

21:21 - 26.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:03 - 26.11.2023

Η Καρδίτσα επέστρεψε στην έδρα της και μαζί και στις νίκες, με την ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου να είναι κατά πολύ ανώτερη του Λαυρίου και να παίρνει τη νίκη με 84-68, η οποία είναι και η πρώτη της στην φετινή Basket League.

Η Καρδίτσα γεύτηκε για πρώτη φορά φέτος τη χαρά της νίκης!

Η ομάδα της Θεσσαλίας, η οποία αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην έδρα της, καθώς το γήπεδο είχε υποστεί ζημιές από την κακοκαιρία, μαζί με τον κόσμο της, γιόρτασε μια μεγάλη νίκη με 84-68 επί του Λαυρίου και έδειξε πως είναι ακόμα ζωντανή στη μάχη της παραμονής.

Από την αρχή μέχρι και το τέλος η Καρδίτσα είχε τον έλεγχο, με το Λαύριο να παλεύει να επιστρέψει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους.

Για την Καρδίτσα, 17 πόντους είχε ο Σάιμπερτ, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Μπουκάναν και Σμιθ, με τον Κλάσεν να σκοράρει 11 και τον Χρηστίδη 8.

Ο Ντε Τζούλιους είχε 16 για τους φιλοξενούμενους, με τον Καστανέδα να προσθέτει 13 και τον Καββαδά 10.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Καρδίτσα, με το... vibe του γηπέδου τους, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, δεν επέτρεψαν στο Λαύριο να βρει εύκολους πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-14. Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους.

Λίγο πριν το ημίχρονο η διαφορά είχε φτάσει ακόμη και στους 20 (39-19, 16'), με την ανάπαυλα να βρίσκει εν τέλει την Καρδίτσα προηγούμενη με 46-29.

Το Λαύριο βρήκε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντε Τζούλιους να κάνει μάλιστα και πολύ καλή δουλειά και να μειώνει την διαφορά ακόμη και στους 9 (56-47, 27') και στους 8 λίγο μετά (60-52, 29').

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-52, όμως οι γηπεδούχοι στην συνέχεια βρήκαν λύσεις και παγίωσαν την διαφορά σε διψήφια τιμή. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε την Καρδίτσα νικήτρια με 84-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Θεονάς, Λουλουδιάδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 46-29, 62-52, 84-68

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 12 (5 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 6 , Κλάσεν 11 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ) , Σμιθ 12 (7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 6 (2), ΜακΚάλουμ 3 (1), Δίπλαρος 7 (3 ασίστ, 3 λάθη) , Χρηστίδης 8 , Αβδάλας 2 , Σάιμπερτ 17 (1/5 τρίποντα 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 9 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χέλεμς 5 (4 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 16 (1/1 τρίποντο, 7 ασίστ, 3 λάθη), Καββαδάς 10 (7 ριμπάουντ), Θόρτον 9 (3), Θόρτον 9 (3), Καστανέδα 13 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκρόμοβς 3 , Σπρίντζιος , Παπαδάκης 3 (1) , Οικονομόπουλος.

🔴Sportal Sunday Live για το Παναθηναϊκός - Άρης και είδηση για Πετρούσεφ και Ολυμπιακό