Το Περιστέρι bwin λύγισε στο φινάλε στη Σμύρνη από την Καρσίγιακα

Ράγκλαντ και Ουίλιαμς

BCL

Νίκος Καλαμπάκας 21:25 - 07.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:01 - 08.02.2024

Το Περιστέρι bwin γνώρισε την ήττα (93-88) από την Καρσίγιακα για την 3η αγωνιστική της φάσης των «16» του Basketball Champions League αναμέτρησης.

Το Περιστέρι bwin κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην Καρσίγιακα, αλλά ηττήθηκε (93-88) στη Σμύρνη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ήταν καλύτεροι σε μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά στην τελευταία περίοδο με τον Βίτο Μπράουν οι Τούρκοι μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη.

Πλέον, οι «κυανοκίτρινοι» θέλουν τρεις νίκες στα παιχνίδια που απομένουν με την Καρσίγιακα (εντός), την Χάποελ Ιερουσαλήμ (εκτός) και την Τενερίφη (εντός) προκειμένου να περάσουν στην επόμενη φάση.

Με πολύ καλή άμυνα και ισορροπία στην επίθεση το Περιστέρι bwin είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (3-6 στο 2.30’’) και με τον Τζόε Ράγκλαντ σε θέση οργανωτή και τους Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς-Τρέβορ Τόμπσον να σκοράρουν διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου (18-21 στο 10’).

Με τον Νίκο Χουγκάζ να έχει 2/2 τρίποντα οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ (21-24 στο 11’ και 24-28 στο 12.20’’). Στη συνέχεια τρία σερί τρίποντα από τον Νταρούν Χίλιαρντ (δυο) και τον Βίτο Μπράουν (ένα) επέτρεψαν στην Καρσίγιακα να πάρει μια διαφορά 5 πόντων (33-28 στο 14.20’’) η οποία έφτασε και στο +9 (41-32 στο 16.20’’) με τους Τούρκους να είναι πολύ εύστοχοι από τα 6.75.

Το Περιστέρι bwin είχε ισορροπία στο επιθετικό του παιχνίδι με τον Τζόε Ράγκλαντ να αξιοποιεί τους συμπαίκτες του έχοντας 8 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, όμως με νέο τρίποντο του Κενάν Σιπάχι (7/9 συνολικά για τους γηπεδούχους!) η Καρσίγιακα διατήρησε μια διαφορά 7 πόντων (46-39 στο 18’) από την ελληνική ομάδα.

Στο τελευταίο 2λεπτο του πρώτου ημιχρόνου το Περιστέρι bwin κράτησε στο μηδέν τους Τούρκους και με ένα τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς και ένα καλάθι από το «ζωγραφιστό» του Τρέβορ Τόμπσον πλησίασαν σε απόσταση... βολής (46-44 στο 20’’).

Οι 12 ασίστ και το μόλις ένα λάθος στο πρώτο μέρος αποτελούν βασικά συστατικά πάνω στα οποία θα στηριχθεί το Περιστέρι bwin προκειμένου να φτάσει στη νίκη. Η απώλεια των ριμπάουντ (18 για την Καρσίγιακα έναντι 11 για τους «κυανοκίτρινους») και η ευστοχία από την περιφέρεια (7/11 τρίποντα, 63.64%) είναι ο λόγος που η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα έχει ένα ισχνό προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη πήραν... φωτιά και με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δυο του Ράγκλαντ και ένα του Λοβ) προηγήθηκαν με +7 (46-53 στο 22’), ενώ συνέχισαν να έχουν το «πάνω χέρι» (49-54 στο 23’ και 51-54 στο 24’).

Η άνοδος του Σιπάχι και οι λύσεις του Χίλιαρντ ανέτρεψαν το σκηνικό και η Καρσίγιακα πέρασε μπροστά (62-58 στο 27’) με τον Ουφούκ Σαρίτσα να παίζει άμυνα ζώνης για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Με τον ΜακΚόλουμ ανέβασαν οι γηπεδούχοι τη διαφορά στο +7 (66-59 στο 28.20’’) και το Περιστέρι bwin ολοκλήρωσε το τρίτο 10λεπτο μειώνοντας σε 68-63 (στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, με τον Βίτο Μπράουν να παίρνει τη σκυτάλη επιθετικά από τους Σιπάχι και Χίλιαρντ η Καρσίγιακα ανέβασε τη διαφορά στο +9 (79-70 στο 33.30’’) και στη συνέχεια στο +13 (89-76 στο 37’) «κλειδώνοντας» τη νίκη για την τουρκική ομάδα που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Β. Μπράουν, Σιπάχι, Χίλιαρντ, Κάρει και ΜακΚόλουμ).

Πλέον, ο αγώνας με την Καρσίγιακα στις 6 Μαρτίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» έχει χαρακτήρα τελικού εάν θέλουν οι «κυανοκίτρινοι» να συνεχίσουν να ελπίζουν στην πρόκριση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Σάλινς, Προτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 46-44, 68-63, 93-88.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σάρικα): Τζ. Μπράουν 2, Κάρει 15 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ), ΜακΚόλουμ 10 (5 ασίστ), Χαλταλί 2, Σαγίλι, Ακιαζίλι, Κίλικλι, Χίλιαρντ 18 (2/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Β. Μπράουν 23 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6 ριμπαόυντ, 1 ασίστ), Τσελέπ, Σιπαχί 18 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαρτίν 5, ΜακΚόλουμ 10 (5 ασίστ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin: (Σπανούλης): Χουγκάζ 6 (2), Λοβ 20 (1), Πουλιανίτης, Ξανθόπουλος, Ζούγρης, Ντάνγκουμπιτς 18 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κασελάκης, Μήτρου-Λονγκ 4, Ράγκλαντ 18 (2/6 τρίποντα, 11 ασίστ), Ρένφρο 3 (4 ριμπάουντ), Τόμπσον 14 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 5 (1).

• Έμμεσο τρίποντο για τους γηπεδούχους, 89-76, 2 λεπτά ακόμα
  • 86-76 το σκορ, το Περιστέρι προσπαθεί, η Καρσίγιακα όμως δεν πτοείται!
  • 81-72, ο Ράγκλαντ μειώνει
  • Διψήφια η διαφορά για πρώτη φορά, 81-70!
  •  Ο Μπράουν σημειώνει το 4ο τρίποντό του στον αγώνα για το 79-70
  • 74-68, ο Λοβ με λέι απ μειώνει
  • Ανέβηκε ξανά η διαφορά, 74-66 το σκορ

Οκτώ λεπτά ακόμα για τη λήξη, για να δούμε αν το Περιστέρι θα πάρει τη νίκη.

• Απάντησαν με καλάθι και φάουλ οι Τούρκοι, ο Μπράουν ανέβασε ξανά τ διαφορά στους 5 (71-66).
  • Μέγας Ντάνγκουμπιτς με τρίποντο μειώνει σε 68-66. Μεγάλη εμφάνιση από τον Σέρβο του Περιστερίου

Δέκα λεπτά ακόμα. ΠΑΜΕ Περιστέρι!

Χίλιαρντ και Σιπάχι έχουν κάνει μεγάλη ζημιά στην ελληνική ομάδα με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους παίκτες του Σπανούλη ξεχωρίζουν οι Ντάνγκουμπιτς και Ράνγκλαντ με 15 και 14

Τέλος γ' δεκαλέπτου: Καρσίγιακα - Περιστέρι 68-63

• Ο Χίλιαρντ απαντάει με καλάθι και φάουλ, 68-62 αφού αστόχησε στη βολή
  • 66-62, ο Ντάνγκουμπιτς σκοράρει για 3!
  • Ξεμακραίνει πάλι η Καρσίγιακα, 66-59
  • 64-58, 2.11' πριν τη λήξη της γ' περιόδου!

Εδώ και ένα λεπτό οι Τούρκοι παίζουν ζώνη στην άμυνά τους, το σκορ παραμένει 62-58.

• Έτρεξε στο τρανζίσιον η Καρσίγιακα, 62-58.

Απάντησαν οι Τούρκοι για το 60-58!

• Ράγκλαντ και Ρένφρο συνεργάζονται και ο δεύτερος καρφώνει με τη 10η ασίστ του πρώτου στο παιχνίδι
  • Μειώνει ο Ράγκλαντ με βολές, 57-56 το Περιστέρι προσπαθεί να πάριε την πρώτη του νίκη στη φάση των 16 του BCL.
  • Ξεκίνησε η 3η περίοδος!

Θα ειμαστε ξανά μαζί σας σε δέκα λεπτά για το 2ο ημίχρονο!

• Τέλος ημιχρόνου: Καρσίγιακα - Περιστέρι 46-44. Οι παίκτες του βασίλη Σπανούλη δείχνουν τα δόντια τους στη Σμύρνη. Ντάνγκουμπιτς με 11 πόντους ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας.
  • Ο Τόμπσον μειώνει στους 2, 46-44
  • Μειώνει σε 46-42 ο Ουίλιαμς, 1.18'' ακόμα για τη λήξη του ημιχρόνου!
  • 46-39, απάντησαν οι γηπεδούχοι με τρίποντο
  • Ανάσα για το Περιστέρι με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς, 43-39
  • 41-36 το σκορ τώρα, προσπαθεί να επανέλθει η ελληνική ομάδα.
  • Οι Τούρκοι «πυροβολούν» έξω από τα 6.75 και πληγώνουν το Περιστέρι καθώς ήδη έχουν 6/8 τρίποντα.
  • Μέσα και η βολή και το Περιστέρι μειώνει με τον Ντάνγκουμπιτς σε 41-34.
  • Τρίποντο και φάουλ στον Μπράουν. Ο παίκτης της Καρσίγιακα έκανε το 40-32 και έχει και μια βολή.
  • Έχει ανέβει η Καρσίγιακα στη β' περίοδο, 37-32 το σκορ, 4 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου!
  • Επιτέλους καλάθι για το Περιστέρι που μειώνει σε 33-30.
  • Νέο δίποντο για τους Τούρκους που από το 24-28 πήγαν στο 33-28!
  • Σερί 7-0 για την Καρσίγιακα και 31-28
  • 24-28 το σκορ, 7.30' ακόμα για το ημίχρονο
  • Ισοφάρισε ο Μπράουν, 24-24 το σκορ σε ένα παιχνίδι με πολύ ωραίο ρυθμό
  • 11' ο Χουγκάζ με τρίποντο βάζει ξανά μπροστά το Περιστέρι, 21-24
  • 11' Ισοφάρισε η Καρσίγιακα, 21-21 το σκορ
  • ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Καρσίγιακα - Περιστέρι 18-21
  • Χέρι - χέρι πάνε στο σκορ οι δύο αντίπαλοι, 18-21 μπροστά το Περιστέρι
  • 8' Πέρασε μπροστά η Καρσίγιακα με 15-14, απάντησε ο Ράνγκλαντ για το 15-16.
  • Ντάνγκουμπιτς και Τόμπσον είναι οι παίκτες που σε αυτή την πρώτη περίοδο κουβαλάνε στο σκορ το Περιστέρι, αφού έχουν από 6 πόντους
  • 6' 11-12 το σκορ, το Περιστέρι διατηρείται σε ρόλο οδηγού
  • Αντιαθλητικό στον Λοβ που έβαλε τις βολές κι έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι με σκορ 9-10. Η κατοχή για την ελληνική ομάδα.
  • Με σερί 9-0 απάντησαν οι Τούρκοι, 9-6 το σκορ 6 λεπτά πριν τη λήξη της 1ης περιόδου!
  • 5-6 το σκορ τώρα, μειώνουν κι άλλο οι γηπεδούχοι
  • Μείωσε ο Μπράουν σε 3-6.  'Εχουμε ήδη παίξει δύο λεπτά
  • Μπήκε δυνατά το Περιστέρι, 0-6 το σκορ

Οι δύο αντίπαλοι έχουν ρεκόρ 0-2 και αμφότεροι φιλοδοξούν να κάνουν την πρώτη τους νίκη και να απειλήσουν τις Τενερίφη και Χάποελ Ιερουσαλήμ που είναι στο 2-0.

Καλησπέρα σας. Το Περιστέρι δοκιμάζεται στη Σμύρνη για την 3η αγωνιστική της φάσης των «16» του BCL στη Σμύρνη και την έδρα της Καρσίγιακα.