Έκανε «αγγαρεία» στη Ρόδο ο Παναθηναϊκός AKTOR και κέρδισε από... συνήθεια

Ηλίας Λαλιώτης 19:06 - 26.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:28 - 26.11.2023

Ο Παναθηναϊκος AKTOR δεν είχε διάθεση να παίξει άμυνα στη Ρόδο, οι παίκτες του εκνεύρισαν πολλές φορές τον Εργκίν Αταμάν, αλλά η επιθετική του ποιότητα αρκούσε για να κερδίσει τον Κολοσσό (78-81) και να κάνει το «8 στα 8» για τη Basket League.

Την 8η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός AKTOR στη Ρόδο, επικρατώντας 81-78 του Κολοσσού και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η εικόνα, ωστόσο, των παικτών του Εργκίν Αταμάν και ειδικά της second unit από την οποία περίμενε ο Τούρκος προπονητής να βγει μπροστά σε έναν αγώνα αυτής της δυναμικής, δεν ήταν καλή. Ειδικά στο δευτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» ξέχασαν να παίξουν άμυνα, δέχθηκαν 50 πόντους και δικαιολογημένα εκνεύρισαν τον Αταμάν.

Η ποιότητα όμως του Παναθηναϊκού AKTOR είναι αδιαμφισβήτη και -ακόμα κι έτσι- έφτασε στη νίκη με τον Κέντρικ Ναν να μετρά 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. 15 πόντους πέτυχε και ο Λούκα Βιλντόζα, ενώ ο Μπαλτσερόφσκι είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τον Κολοσσό Ρόδου ο Μπραΐκοβιτς έκανε... πάρτι απέναντι στον Πολωνό και τον Κώστα Αντετοκούνμπο, μετρώντας 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Πλέον, οι «πράσινοι» έχουν μπροστά τους την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Παρτιζάν (30/11, 21:45) για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν προτίμησε να ξεκινήσει με τους Βιλντόζα και Ναν στα γκαρντ, έχοντας τους Γκριγκόνις, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο να τους συμπληρώνουν. Οι «πράσινοι» είχαν καλή κυκλοφορία, σωστές επιλογές επιθετικά και με τον Κολοσσό να έχει βιαστικές περιφερειακές επιλογές, βρήκαν διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας 5λεπτο (6-18). Οι Ροδίτες βρήκαν λύσεις μόνο από τον σέντερ τους τον Μπραΐκοβιτς, ο οποίος είχε τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του και τους 13 από τους 15 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (15-23). Σε εκείνο το σημείο χρεώθηκε με 2ο φάουλ και πήγε στον πάγκο, με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το δεκάλεπτο στο +7 (20-27).

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο. Κακές επιλογές και από τους δύο, λάθη, άστοχα σουτ, είχαν ως αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ μετά από 6 λεπτά να είναι... 2-4! Η είσοδος του Λεσόρ για πρώτη φορά στο παιχνίδι και το γρήγορο 3ο φάουλ του Μπραΐκοβιτς έκανε ακόμα μεγαλύτερη την «πράσινη» ανωτερότητα στους ψηλούς. Η άμυνα του Κολοσσού έκλεισε λόγω του Γάλλου προς το ζωγραφιστό και οι Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα την τιμώρησαν με δύο σερί τρίποντα για να έρθει το μέγιστο +16 (28-44) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια χωρίς να έχει το μυαλό του στην άμυνα και η διαφορά 18 πόντων που πήρε με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο χάθηκε πολύ γρήγορα. Ο Ναν πέτυχε 8 σερί πόντους, αλλά οι Ροδίτες έφταναν εύκολα στο καλάθι, με τον Κολοβέρο να έχει πολύ καλή παρουσία, ενώ όταν μπήκαν και τα μακρινά σουτ η διαφορά έφτασε μετά από ώρα σε μονοψήφια επίπεδα (43-54). Για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 51-61.

Με τον Σλούκα να περνάει στο παρκέ, τον Ναν να συνεχίζει να σκοράρει και τους Μήτογλου και Λεσόρ να κυριαρχούν στις δύο ρακέτες, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι (58-74). Η αποχώρηση του αρχηγού για τον πάγκο έφερε ένα σερί 7-0 για τον Κολοσσό και ανάγκασε τον Αταμάν σε τάιμ άουτ για να... ξυπνήσει λίγο τους παίκτες του. Οι Ροδίτες έφτασαν μέχρι και το τελικό 78-81 από τα συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων στο τέλος, αλλά το Τριφύλλι δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ και έφτασε -με κακή εμφάνιση- στην 8η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 4 (0/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Ουτόμι 9 (2/6 τρίποντα), Μπραΐκοβιτς 22 (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πόλεϊ 2, Περάντες 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Κολοβέρος 14 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος 2, Μπιλλής 13 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμαριανός 2, Γόντικας 4 (10 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 15 (3/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπαλτσερόφσκι 11 (5 ριμπάουντ), Ναν 15 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ, 2 λάθη), Σλούκας 8 (2), Γκραντ, Αντετοκούνμπο 5 (4 ριμπάουντ), Λεσόρ 7 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 5 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτογλου 10 (4 ριμπάουντ), Μαντζούκας (0/6 σουτ), Καλαϊτζάκης 5 (1).