Δύσκολη νίκη του Λαυρίου κόντρα στον Απόλλωνα

Λαύριο - Απόλλων Πατρών

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:27 - 17.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:28 - 17.03.2024

Το Λαύριο είδε τον Απόλλωνα να του βάζει σοβαρά εμπόδια, όμως τελικά επικράτησε εντός έδρας με 82-75 στο ματς τους για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Δύσκολη νίκη πήρε το Λαύριο επί του Απόλλωνα Πατρών με σκορ 82-75, σε ματς των δύο ομάδων για την 21η αγωνιστική της Bakset League.

Οι παίκτες του Λαυρίου είχαν τραγικά ποσοστά στο τρίποντο αφού σημείωσαν μόλις 6 στα 24, όμως αυτό δεν τους πτόησε και κατάφεραν τελικά να πάρουν την 8η τους νίκη.

Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο και ουσιαστικά εκεί καθάρισαν και τη νίκη, αφού οι Πατρινοί δεν τους επέτρεπαν να πάρουν διαφορά ασφαλείας και να... ξεμπερδεύουν νωρίτερα.

Το Λαύριο ολοκλήρωσε την 1η περίοδο στο +4 (23-19), όμως η εικόνα της ομάδας δεν ήταν τέτοια που έδινε σιγουριά για τη νίκη.

Oι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, μπλόκαρα την περιφέρεια του Λαυρίου και έτσι το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους στο 37-37.

Ανάλογη ήταν η εξέλιξη και στην 3η περίοδο. Οι δύο αντίπαλοι έδιναν σκληρές μάχες και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Αποτέλεσμα αυτών, στο 30' ο πίνακας να δείχνει 59-58 και όλα να μαρτυρούν ότι θα παρακολουθούσαμε ένα θρίλερ.

Όμως οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά ήταν πιο ψύχραιμοι, ήξεραν τι ζητούσαν στο παρκέ και με αντεπίθεση έφτασαν στο τελικό 82-75 και την 9η φετινή τους νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν (1), Μουρ 8 (3/10 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 7 (7 ριμπάουντ), Θόρντον 17 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Καστανέδα 12 (5/8 δίποντα), Ζάρας 8 (1), Χόρχλερ 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 23 (8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Όσμπορν 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πέρκινς 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Σαλούστρος 6 (2/7 τρίποντα), Μπράουν 13 (6/10 δίποντα, 1/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπλόντιν, Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 8 (2)