Καρδίτσα για «φίλημα» κέρδισε το Λαύριο και παραμένει στην Basket League!

Λαύριο - Καρδίτσα

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:19 - 31.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:23 - 31.03.2024

Νίκη που ίσως αποδειχθεί «χρυσή» πήρε η Καρδίτσα στην έδρα του Λαυρίου (88-95), στον αγώνα των δύο ομάδων για την 1η αγωνιστική των play outs της Basket League. Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν στο 8-15 και οι φιλοξενούμενοι μπορούν να ανασάνουν, αφού πλέον ο Απόλλων Πατρών δεν αποφεύγει την τελευταία θέση!

Σκληρή μάχη έδωσαν Λαύριο και Καρδίτσα σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των Play out της Basket League, με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να κερδίζουν τελικά με σκορ 88-95. Η Καρδίτσα πλέον έχει 2 νίκες επί του Λαυρίου και μαζί και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μακ με 22 πόντους, ενώ 18 έβαλε ο Μπουκάναν. Με τη νίκη αυτή του Λαυρίου έπεσε και μαθηματικά ο Απόλλων Πατρών, αφού έχει μόλις 3 νίκες και πλέον δεν αποφεύγει την τελευταία θέση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έβγαλαν ενέργεια, βάζοντας από το ξεκίνηα δύσκολα στο Λαύριο. Η Καρδίτσα έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο και στο τέλος του προηγούταν με σκορ 18-21, έχοντας στείλει μήνυμα ότι θα είναι δύσκολος αντίπαλος για τους γηπεδούχους.

Ανάλογη ήταν η ροή του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα, όμως να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Η Καρδίτσα στο ημίχρονο προηγούταν με 49-42 και έδειχνε αποφασισμένη να φτάσει στη νίκη που θα της επιτρέψει να ανέβει στην κατάταξη.

Η 3η περίοδος βρήκε το Λαύριο να κάνει την αντεπίθεσή του και να βάζει... φρένο στους παίκτες των αντιπάλων του. Με επί μέρους σκορ 26-21 μείωσε στο καλάθι (68-70) και έδειξε στους φιλοξενούμενους ότι δεν θα έπεφτε εύκολα στην έδρα της.

Mε την έναρξη της 4ης περιόδου το Λαύριο πήρε προβάδισμα (72-70), όμως η Καρδίτσα απάντησε γρήγορα και μπήκε ξανά σε θέση οδηγού.

Το Λαύριο «πάγωσε», δεν είχε ιδέες και γρήγορα η Καρδίτσα ξέφυγε στο σκορ παίρνοντας διαφορά που της επέτρεπε να ελπίζει στη νίκη (74-83). Οι γηπεδούχοι με έμμεσο τρίποντο μείωσαν σε 77-83 και ο αγώνας πήρε φωτιά...

Στα 4 λεπτά που απέμεναν η Καρδίτσα έφτασε τη διαφορά στο +10 (78-88) αφού το Λαύριο ήταν άστοχο από το τρίποντο στην τελευταία περίοδο. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 88-95 που φέρνει το Λαύριο ισόβαθμο πλέον με την Καρδίτσα στο 8-15 της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 42-49, 68-70, 88-95