Σπουδαίο διπλό της Νεπτούνας του Βόβορα επί της Ρίτας

Γιώργος Βόβορας

Νίκος Καλαμπάκας 00:37 - 17.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:37 - 17.03.2024

Η Νεπτούνας πήρε νίκη με σκορ 84-83 στην έδρα της Ρίτας και έκανε το 3 στα 3 με τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο της.

Στιγμές δόξας ζει η Νεπτούνας με τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο της, αφού η ομάδα της Λιθουανίας έκανε το 3 στα 3 από την ημέρα που ανέλαβε τις τύχες της ο Έλληνας κόουτς, επικρατώντας εκτός έδρας της Λιέτουβος Ρίτας με 84-83.

Η Νεπτούνας κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Ρίτας. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (11-18) δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά είχε εκτοξευθεί στους 18 πόντους.

Η Ρίτας ωστόσο είναι πιο έμπειρη ομάδα και επιχείρησε να φέρει τούμπα τον αγώνα. Στο 30' οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει για τα καλά και βρέθηκαν στο - 5 (57-62), ενώ έκαναν ολική ανατροπή, πριν ο Τουμπέλις σημειώσει το νικητήριο καλάθι και χαρίσει τους δύο βαθμούς στην ομάδα του Βόβορα (83-84).

Κορυφαίος του παρκέ ήταν ο Τουμπάλις που σημείωσε 18 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ ισάριθμους πόντους πέτυχαν οι Γκάιλους και Σαργιούνας, σε ένα ματς ιστορικό αφού η Νεπτούνας δεν είχε καταφέρει τα τελευταία χρόνια να πάρει νίκη κόντρα στη δεύτερη δύναμη του Λιθουανικού πρωταθλήματος μπάσκετ.