Διέλυσε τη Χιρόνα η Βαλένθια, λίγο πριν τον Παναθηναϊκό

Βαλένθια

© Liga Endesa

Sportal newsroom 16:04 - 11.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:07 - 12.12.2022

Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού (Τρίτη 13/12) πέρασε εύκολο κυριακάτικο μεσημέρι στο ισπανικό πρωτάθλημα κόντρα στη Χιρόνα. Νίκησε με 104-69.

H Βαλένθια, λίγα εικοσιτετράωρα πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (την Τρίτη 13/12) στην έδρα της για την Euroleague, έκανε επίδειξη δύναμης στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Διέλυσε τη Χιρόνα του Μαρκ Γκασόλ με το εντυπωσιακό 104-69. Ο Χασιέλ Ριβέρο ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους. Ο Κουβανός είναι ο πιο παραγωγικός παίκτης στην επίθεση της Βαλένθια στη Liga Endesa με 16,6 πόντους, αλλά στη Euroleague -ακόμα τουλάχιστον- είναι... χαμηλά. Έχει παίξει σε 7 ματς και έχει 10 πόντους μέσο όρο.

Λόγω της εξέλιξης του ματς και προ της «διαβολικής» εβδομάδας στην Ευρώπη, η Βαλένθια ξεκούρασε τους παίκτες της. Ο Ντούμπλεβιτς έπαιξε 15 λεπτά (2 πόντους), ο Κλαβέρ έμεινε στο παρκέ λιγότερο από 14 λεπτά (3 πόντοι) και ο Κρις Τζόουνς (9 πόντοι) ούτε 20 λεπτά.

Για τη Χιρόνα, ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ, Κίνο Κολόμ, είχε 10 πόντους, ο Τέιλορ είχε 20 και ο πρώην σταρ του ΝΒΑ, Μαρκ Γκασόλ είχε 6 πόντους, όλους με ελεύθερες βολές, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 22’56’’.