Η Γερμανία ολοκλήρωσε το έπος και έγινε πρωταθλήτρια κόσμου!

© FIBA

Χρήστος Τσάλτας 17:41 - 10.09.2023 / Ανανεώθηκε: 17:50 - 10.09.2023

Η Γερμανία έγραψε ιστορία στο παγκόσμιο κύπελλο του 2023. Η ομάδα του Χέρμπερτ επικράτησε με 83-77 της Σερβίας και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για πρώτη φορά!

Γερμανία και Σερβία χάρισαν στο κοινό που παρακολουθεί μπάσκετ έναν αγώνα αντάξιο του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο βάδιζαν χέρι - χέρι, όμως η Γερμανία έπαιξε εκπληκτική άμυνα στη γ' περίοδο και έχοντας αυτή ως εφαλτήριο έφτασαν τη διαφορά μέχρι το +12 (69-57), δείχνοντας πόσο πολύ ήθελαν το πρώτο του Κύπελλο.

Αυτό συνέβη κυρίως επειδή οι Γερμανοί προσάρμοσαν την άμυνά τους στον Μπογκντάνοβιτς που ήταν χάρμα ιδέσθαι στις δύο πρώτες περιόδους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι είχαν ελαφριά υπεροχή, γεγονός που αποτυπώθηκε στο ότι είχαν το προβάδισμα και απλά έβλεπαν τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν. Η περίοδος έκλεισε με τους Βαλκάνιους να προηγούνται με 26-23.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο β' δεκάλεπτο. Η Γερμανία είχε ανεβάσει λίγο την απόδοσή της, κατάφερε μέχρι και να προηγηθεί όμως οι δύο αντίπαλοι ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ και το προβάδισμά τους ισχνό. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους αντιπάλους σε ισορροπία, με το σκορ να είναι στο 47-47.

Άλλο παιχνίδι είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο γ' δεκάλεπτο, όταν οι Γερμανοί κυριάρχησαν! Η άμυνά τους σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο των Σρούντερ και Βόιγκτμαν, τους έδωσε για πρώτη φορά σοβαρό προβάδισμα. Στο 30' το ταμπλό έγραφε 69-57 υπέρ της ομάδας του Χέμπερτ η οποία μπήκε με καλύτερη ψυχολογία στην τελευταία...στροφή του αγώνα!

Δεύτερο χρυσό μετάλλιο 30 χρόνια μετά για την Γερμανία
FIBA WORLD CUP

17:45 - 10.09.2023

Η Γερμανία έγραφε ιστορία καθώς επικράτησε της Σερβίας στον μεγάλο τελικό του παγκόσμιου Κυπέλλου των Φιλιππίνων και κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της ιστορίας και πρώτο έπειτα από 30 ολόκληρα χρόνια.

Ο Αβράμοβιτς έκανε ότι περνούσε από το χέρι του προκειμένου η Σερβία να ανατρέψει το σκορ. Έφτασε τους 21 πόντους, μείωσε σε 78-75 με ένα τρίποντο και τρεις βολές στην επόμενη φάση και γενικά ήταν η μορφή του ματς, όταν οι συμπαίκτες του έδειχναν παραδομένοι στις γερμανικές ορέξεις!

Ο αγώνας έγινε ρώσικη ρουλέτα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Σέρβοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν σε 78-78, όμως ο Γκούντουριτς αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία, ο Σρούντερ έβαλε μια βολή στη συνέχεια και το σκορ πήγε στο 79-75. Ο Γκούντουριτς ευστόχησε σε 2 βολές, μείωσε στο καλάθι, όμως ο Σρούντερ έφτασε στο λέι απ και έδωσε ξανά στην ομάδα του αέρα τεσσάρων πόντων (81-77).

Ωστόσο ο οίστρος των Σέρβων τέλειωσε εκεί, αφού στην επόμενη φάση ο Γκούντουριτς έκανε πάσα στο πουθενά και η Γερμανία με βολές του Σρούντερ πήγε το σκορ στο 83-77, ολοκληρώνοντας έτσι το δικό της έπος σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι παίκτες του Χέμπερτ ολοκλήρωσαν τη διοργάνωση με 8 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια αποδεικνύοντας ότι ήταν η καλύτερη ομάδα στον κόσμο αυτή τη στιγμή!

Δεκάλεπτα: 23-27, 47-47, 69-57, 83-77

Το Mundobasket 2023 στο sportal.gr

Η δράση του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται σε Φιλιππίνες, Ινδονησία και Ιαπωνία κορυφώνεται και το Sportal.gr είναι εδώ για να σας ενημερώνει με εγκυρότητα και ταχύτητα. Η πορεία και τα νέα της Εθνικής μας, αλλά και όλων των ομάδων, το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα των αγώνων είναι εδώ, για να μην χάσετε ούτε τις λεπτομέρειες του Mundobasket 2023.

Το live του sportal.gr

• Τελικό σκορ: Γερμανία - Σερβία 83-77. Η ομάδα του Χέρμπερτ παγκόσμια πρωταθλήτρια για πρώτη φορά
  • 79-77 μειώνουν οι Σέρβοι αλλά ο Σρέντερ κάνει το 81-77 στα 21,4 δεύτερα πριν το τέλος
  • 79-75 με εύστοχη βολές του Σρέντερ. Έχουμε μπει στο τελευταίο λεπτό ενός συγκλονιστικού τελικού!
  • 78-75 με 3/3 βολές του Αβράμοβιτς, 1:21 πριν το τέλος του αγώνα
  • 78-72 η Σερβία μειώνει με τρίποντο του Αβράμοβιτς
  • 78-69 με 2/2 βολές του Βάγκνερ στα 2:07 πριν το τέλος
  • Άστοχο τρίποντο του Νταβιντόβατς στα 3:19 πριν το τέλος του αγώνα
  • Απαντά με τρίποντο ο Βόιγκτμαν, 76-69
  • Μειώνει ο Αβράμοβιτς που στη δ' περίοδο είναι όλη η Σερβία μόνος του, 73-69 το σκορ!

5.19'' ακόμα για τη λήξη, Γερμανία - Σερβία 73-66

• Μπαίνουν καλά οι Σέρβοι και μειώνουν σε 71-64!
  • Πάμε για την τελευταία περίοδο!

Οι Σέρβοι έχουν δύσκολη αποστολή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα αφού βρίσκονται πίσω στο σκορ με 12 πόντους. Στην περίοδο που ολοκληρώθηκε ο Μπογκντάνοβιτς έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και φάνηκε στο παρκέ.

• Τέλος περιόδου, η Γερμανία μπροστά με 12, 69-57!
  • 69-57 το σκορ, 18.1'' πριν τη λήξη της 3ης περιόδου!
  • Απαντά με τρίποντο ο Βάγκνερ, 67-55!
  • Καλάθι μετά από ώρα για τη Σερβία και 64-55, μειώνει στους 9
  • Διψήφια η διαφορά για πρώτη φορά στον τελικό. Η Γερμανία έχει περιορίσει τα επιθετικά ατού των Σέρβων, ο Μπογκντάνοβιτς δεν βρίσκει στόχο κι έτσι τα «πάντσερ» έφτασαν στο 64-53!
  • Ξέφυγαν οι Γερμανοί, 62-53 το σκορ!
  • Η Γερμανία σταθερά μπροστά, το σκορ 59-53, 3 λεπτά πριν τη λήξη της γ' περιόδου
  • Προβάδισμα τεσσάρων πόντων πρώτη φορά για τη Γερμανία, 55-51 το σκορ!
  • Ξανά μπροστά οι Γερμανοί με δύο βολές του Βόιγκταμν, 51-49!
  • Ισοφάρισαν οι Σέρβοι σε 49-49
  • Με καλάθι του Σρούντερ ξεκινάει η 3η περίοδος, 49-47 το σκορ!
  • Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, υπενθυμίζουμε ότι Γερμανία και Σερβία είναι ισόπαλες με σκορ 47-47
  • Τέλος ημιχρόνου: Γερμανία - Σερβία 47-47. Οι δύο ομάδες πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια!
  • Πολύ ωραίος τελικός, θα το λέμε συνέχεια! Η Γερμανία ξανά μπροστά με 45-44
  • Πέρασε ξανά μπροστά η Γερμανία, 43-42 με καλάθι του Σρούντερ!
  • Μείωσαν στον πόντο οι Γερμανοί, 41-42
  • Απολαυστικός Μπογκντάνοβιτς, κάνει ότι θέλει στο παρκέ και δίνει στους Σέρβους προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 42-38 μπροστά η Σερβία!
  • 36-37 μπροστά οι Σέρβοι σε ένα παιχνίδι - διαφήμιση του μπάσκετ με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα
  • Μπόνγκα για τρεις και 33-33!
  • Ο Μπογκνάνοβιτς με καλάθι του δίνει ξανά προβάδισμα στους Σέρβους, 31-30!
  • Προβάδισμα για τους Γερμανούς, 30-28
  • Η Σερβία διατηρεί το προβάδισμα, 25 -28
  • Τέλος α' περιόδου: 23-26, προηγείται η Σερβία!
  • 21-24 οι Σέρβοι
  • Φοβερός ο τελικός στο α' δεκάλεπτο, 19-19 και απομένουν 3 λεπτά για τη λήξη!
  • Συνεχείς οι εναλλαγές στο προβάδισμα. Η Σερβία πέρασε μπροστά με 11-10, οι Γερμανοί προηγήθηκαν και πάλι 12-11 και η Σερβία πήρε πάλι προβάδισμα 13-12!!
  • Ωραίο παιχνίδι στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να δίνουν καλό ρυθμό, 10-9 μπροστά η Γερμανία τώρα
  • 7-7 το σκορ, ισοπαλία στο παιχνίδι μετά από 3 λεπτά παιχνιδιού
  • Εκτός αγώνα ο Ντόμπριτς που αποχώρησε τραυματίας και υποβασταζόμενος
  • Μειώνουν γρήγορα οι Γερμανοί σε 4-5!
  • Ξανά ο Γιόβιτς! Κάρφωμα και 5-0 για τη Σερβία!
  • Πρώτο καλάθι στον τελικό! 3-0 με τον Γιόβιτς οι Σέρβοι!
  • Όλα έτοιμα για το τζάμπολ της αναμέτρησης!
  • Καλησπέρα σας. Γερμανία και Σερβία κοντράρονται στη Μανίλα, στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο νικητής στέφεται Παγκόσμιος Πρωταθλητής και το Sportal θα σας ενημερώνει για την εξέλιξη του αγώνα.