Η Ρεάλ έκανε επίδειξη δύναμης με την Μπασκόνια στον πρώτο αγώνα των playoffs

Γιάννης Πάλλας 23:51 - 23.04.2024 / Ανανεώθηκε: 01:00 - 24.04.2024

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε (90-74) εύκολα της Μπασκόνια στον πρώτο αγώνα των playoffs και έκανε το 1-0 στη σειρά με πρωταγωνιστές τους Μούσα-Καμπάτσο

Με πολύ καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με τον Φακούντο Καμπάτσο να ελέγχει τον ρυθμό η Ρεάλ έδειξε τις... άγριες διαθέσεις της (90-74) απέναντι στην Μπασκόνια και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.

Ο Ντζάναν Μούσα με 16 πόντους και ο Φακούντο Καμπάτσο με 10 πόντους και 3 ασίστ ήταν εκείνοι που έκαναν τη διαφορά.

Από την Μπασκόνια ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 14 πόντους και ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ με τον Μάθιου Κοστέλο με άλλους 14 πόντους δεν ήταν αρκετοί για να επιτρέψουν στους Βάσκους να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο...

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ρεάλ μπήκε δυναμικά και είχε τον έλεγχο με εξαιρετική άμυνα. Κράτησε την Μπασκόνια στους 11 πόντους στα πρώτα 7.30’’ της αναμέτρησης και πήρε μια σημαντική διαφορά (25-11).

Οι Βάσκοι προσπάθησαν με τον Μάρκους Χάουαρντ να αλλάξουν τα δεδομένα, αλλά βρέθηκαν πίσω με 9 πόντους (26-17 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου.

Παίζοντας με την ίδια ένταση αμυντικά η ομάδα του Τσους Ματέο μεγάλωσε τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο φτάνοντας στο +17 (42-25 στο 14.30’’) με τον Ρούντι Φερνάντεθ, τον Ντζάναν Μούσα και τον Μάριο Χεζόνια.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχε λύσεις κυρίως από τον Μάρκους Χάουαρντ, ενώ βοήθησε και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος που είχε 8 πόντους σε 10 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όπως και ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -11 (48-37 στο 20’) επιδιώκοντας να ανοίξουν το γήπεδο και να βρουν περισσότερους πόντους στο τρανζίσιον και ως ένα βαθμό το πέτυχαν.

Οι 12 ασίστ για 3 λάθη της Ρεάλ την ίδια στιγμή που η Μπασκόνια είχε 9 ασίστ για 8 λάθη αποτελούν μια ακόμη εξήγηση για την άνετη κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο των Μαδριλένων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπασκόνια προσπαθούσε με τον Νίκο Ρογκαβόπουλο να επιστρέψει, αλλά η ποιότητα της Ρεάλ ήταν τέτοια που δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης (66-50 στο 28’).

Ο Ντζάναν Μούσα ηγήθηκε των μαδριλένων επιθετικά και με στηρίγματα τους Ταβάρες και Γιαμπουσέλε, μπόρεσε να φτάσει στο +20 (70-50 στο 29’) μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία την τελευταία περίοδο.

Η διαφορά έφτασε και στο +26 (79-53 στο 33’), καθώς οι Βάσκοι δεν είχαν τις λύσεις και την απαιτούμενη ενέργεια για να επιστρέψουν απέναντι στην πολύ καλά διαβασμένη Ρεάλ που αξιοποίησε την έδρα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.

00:52 - 24.04.2024

Τα highlights του Ρεάλ Μαδρίτης - Μπασκόνια

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 90-74 της Μπασκόνια στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα Playoffs της Euroleague. Δείτε τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.

MVP: Ο Ντζάναν Μούσα

Με 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 16 συνολικά με 3/6 τρίποντα σε 17.21 λεπτά συμμετοχής ο Ντζάναν Μούσα έκανε τη διαφορά, συγκεντρώνοντας 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο φόργουορντ των Μαδριλένων ήταν ο πλέον επιδραστικός παίκτης στο πρώτο ημίχρονο, όπου και η «βασίλισσα» πήρε μια σημαντική διαφορά απέναντι στους Βάσκους.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η πολύ καλή άμυνα για τρία 10λεπτα αποτέλεσε τη βάση πάνω στην οποία η Ρεάλ «έχτισε» τη διαφορά ασφαλείας. Δέχθηκε 53 πόντους και σημείωσε 70 με τους Μούσα, Καμπάτσο και Πουαριέ να δίνουν τις λύσεις σε καίρια σημεία οδηγώντας την ομάδα του Τσους Ματέο στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς, Λάτισεφς, Φούφης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 48-37, 70-53, 90-74.

Sportal Euroleague Show με Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός για το Game 1 των playoffs

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ, Φερνάντεθ 6, Αμπάλδε 7, Καμπάσο 10 (1/3 τρίποντα), Χεζόνια 9 (3/4 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 5 (6 ασίστ), Ντεκ 4, Πουαριέ 10 (7 ριμπάουντ), Ταβάρες 8 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 8 (2/6 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 7 (7 ριμπάουντ), Μούσα 16 (3/6 τρίποντα).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 15 (3/9 τρίποντα), Ραϊέστε, Τσιόζα 3 (6 ριμπάουντ), Κερεχέτα, Σεντεκέρσκις 3 (7 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 9 (1/4 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 14 (4 ριμπάουντ), Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 14 (4/9 τρίποντα), Κότσαρ 2, Κοστέλο 14 (6 ριμπάουντ), Θίοντορ.