Επικός Λορέντζο Μπράουν στην ανατροπή της Μακάμπι επί της Μπάγερν

Λορέντζο Μπράουν

Sportal newsroom 23:11 - 23.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:53 - 23.02.2023

Ο Λορέντζο Μπράουν οδήγησε τη Μακάμπι σε ανατροπή κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου (90-82) αφού στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση σημείωσε 27 πόντους.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 11 πόντους από την Μπάγερν όμως ο Λορέντζο Μπράουν πήρε τους συμπαίκτες του από το χεράκι και τους οδήγησε σε νίκη με 90-82

Η εξέλιξη του αγώνα

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο αφού Μακάμπι και Μπάγερν έδειχναν διάθεση να αγωνιστούν σκληρά για τη νίκη και βάδιζαν χέρι - χέρι στο σκορ, χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο να πάρει διαφορά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα buzzer beater του Αντρέας Ομπστ το οποίο διαμόρφωσε το 18-18 του 10'.

Λάσο «ώρα μηδέν»: Ο Παναθηναϊκός θέλει εδώ και τώρα την απάντησή του!
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

19:51 - 23.02.2023

Ο Πάμπλο Λάσο καλείται από τον Παναθηναϊκό να δώσει μία απάντηση τώρα, καθώς οι «πράσινοι» φαίνεται πως θέλουν τον Ισπανό τεχνικό να αναλάβει την ομάδα αμέσως μετά το ματς με τη Μιλάνο.

Αντίθετα με την πρώτη περίοδο, η δεύτερη ανήκε σε μια ομάδα και αυτή ήταν οι Γερμανοί. Με ένα σερί 9-0 πήγε το σκορ στο 18-27 και πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα. Αυτό βασίστηκε στην ομαδική δουλειά των παικτών του Τρινκιέρι, αφού είναι χαρακτηριστικό ότι πριν κλεισει το ημίχρονο είχαν σκοράρει όλοι πλην του Μπόνγκα που είχε 0.2 σουτ. Το ημίχρονο βρήκε την Μπάγερν μπροστά με 44-39 και τη Μακάμπι να αναζητά λύση ώστε να πάρει τα ηνία.

Τη λύση τελικά έδωσε ο Λορέντζο Μπράουν. Ο Αμερικάνος με ισπανικό διαβατήριο επέστρεψε στο παρκέ έπειτα από τον τραυματισμό που τον είχε κρατήσει εκτός και οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή. Η Μπάγερν μπορεί να τέλειωσε την τρίτη περίοδο στο +6 (61-67), όμως οι ισραηλινοί έκαναν φοβερή ανατροπή και τρέχοντας ένα σερί 9-0 πήραν προβάδισμα 62-60 και άφησαν την Μπάγερν σε δεύτερο ρόλο. Το τελικό 90-82 διατηρεί τη Μακάμπι σε τροχιά πλέι οφ, ενώ η Μπάγερν συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις.

MVP: Λορέντζο Μπράουν

Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση ήταν το Α και το Ω της Μακάμπι. Σημείωσε 27 πόντους και έδειξε γιατί είναι ένας από τους κορυφαίους γκαρντ της λίγκας.

Δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 61-67, 90-82

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 27, Μπάλντουιν 15 , Μάρτιν 8, Μένκο, Σόρκιν 8 (4/5 δίποντα), Ντιμπαρτολομέο 8 , Χίλιαρντ, Μπράιμο 2, Νίμπο 2, Κόλσον 15

Μπαγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 7, Γουόλντεν 19, Σίλι 3, Γουίνστον 10, Γκιφάι 11, Χάντερ 6, Μπόνγκα 1 , Όμπστ 14, Τσίπσερ 3, Βίμπερτ 2, Γκιλέσπι 6