Μακάμπι για 4άδα, «έλιωσε» την Μονακό

Χρήστος Τσάλτας 22:57 - 02.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:38 - 03.01.2024

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε απαντήσεις στα ξεσπάσματα του Μάικ Τζέιμς και έφτασε στη νίκη κόντρα στην Μονακό (93-83), κάνοντας βήμα για τετράδα.

Η... τρελή πορεία της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην τρέχουσα Euroleague συνεχίζεται και δεν σταματάει πουθενά. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας αντιμετώπισε την Μονακό και έχοντας τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια κατάφερε να φτάσει σε ακόμα μια νίκη, παραμένοντας στα υψηλά πατώματα της βαθμολογίας. Διότι με το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκε στο 11-7, την ώρα που οι Μονεγάσκοι υποχώρησαν στο 10-8, λίγα 24ωρα πριν αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ.

Ο Μπόνζι Κόλσον με 27 πόντους, 11/13 σουτ και 5 ριμπάουντ ήταν σημείο αναφοράς για τους νικητές, με τους δύο πλέι μέικερ, Λορένζο Μπράουν (12π, 5ρ, 5ασ) και Ουέιντ Μπόλντουιν (12π, 6ασ) αποτέλεσαν τα ιδανικά συμπληρώματα στην επίθεση για την ομάδα του Κάτας. Στην αντίπερα όχθη, ο Μάικ Τζέιμς (27π, 5ρ, 7ασ) και ο Άλφο Ντιαλό (20π, 4ρ, 4ασ) ήταν οι δύο παίκτες που ξεχώρισαν, όμως δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους για να γυρίσουν το παιχνίδι.

Η Μακάμπι κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα, παρά την προσπάθεια του Ντιαλό, με τους Μπόλντουιν και Κόλσον να δίνουν σκορ (8-6, 4'). Ο Νίμπο μπήκε στην εξίσωση και ανέβασε τη διαφορά για την ομάδα του (14-8, 6'). Ο Μπλατ ακολούθησε στο σκοράρισμα, η άμυνα της Μακάμπι ήταν αποτελεσματική και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (20-8, 8'). 4 πόντοι του Ουόκερ έγραψαν τον επίλογο του πρώτου δεκαλέπτου για το 22-12.

Ο Ουόκερ συνέχισε να σκοράρει, για τους Μονεγάσκους, αλλά η Μακάμπι βρήκε σκορ από Κόλσον και Μπλατ και ανέβασε τη διαφορά (31-17, 13'). Ο Οκόμπο φώναξε παρών και μείωσε για την ομάδα του (34-24, 15'). Ο Ντιαλό προσπάθησε να μειώσει ακόμα περισσότερο, αλλά Ριβέρο και Κόλσον δεν το επέτρεψαν, με ητν Μακάμπι να στέλνει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (44-28, 18'). Ο Τζέιμς ανέλαβε δράση και μείωσε για την ομάδα του (46-35, 19'). Ο Λορένζο Μπράουν όμως έγραψε τον επίλογο του ημιχρόνου, με τους πρώτους πόντους του στο ματς, γράφοντας το 49-35.

Μεταμορφωμένη παρουσιάστηκε η Μονακό στο δεύτερο ημίχρονο. Ντιαλό και Τζέιμς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με την άμυνα να ανεβάζει στροφές η διαφορά μειώθηκε (52-46, 25'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στους Μονεγάσκους και ο Κορνέιγ μείωσε ακόμα περισσότερο (56-52, 27'). Η αντίδραση της Μακάμπι δεν άργησε να έρθει, με τους Μπράουν ακι Μένκο να δίνουν σκορ και την «ομάδα του λαού» να κλείνει το δεκάλεπτο στο +10 για το 64-54.

Η Μονακό προσπάθησε να μειώσει με τον Οκόμπο, αλλά ο Ουέμπ δεν το επέτρεψε (68-57, 31'). Ο Τζέιμς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η Μονακό μείωσε (71-66, 33'). Η απάντηση της Μακάμπι ήρθε με τον Νίμπο να δίνει σκορ (78-69, 35'). O Τζέιμς ήταν στην... ζώνη και προσπάθησε να μειώσει για την ομάδα του, αλλά ο Κόλσον είχε απάντηση (80-73, 36'). Μπράουν και Μπόλντουιν μπήκαν στην εξίσωση και σε κρίσιμο σημείο ανέβασαν τη διαφορά (85-73, 38'). Οι παίκτες του Κάτας κράτησαν τον έλεγχο και έφτασαν σε ακόμα μια νίκη στην Euroleague.

Ο Μπόνζι Κόλσον ήταν ορεξάτος από το ξεκίνημα, μπήκε με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να... ολοκληρώσει τη δουλειά με 27 πόντους και 11/13 σουτ, ώντας άκρως αξιόπιστος στην επίθεση κάθε φορά που η μπάλα περνούσε από τα χέρια του.

Το κλειδί του αγώνα

Η υπεροχή της Μακάμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Η «ομάδα του λαού» κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και να φέρει στα μέτρα της την αναμέτρηση, παρά τις προσπάθειες της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς για ανατροπή. Η Μακάμπι «έχτισε» πάνω στο καλό της διάστημα και πήρε μια σημαντική νίκη.