Ο Κολοσσός κέρδισε και το Μαρούσι

Sportal newsroom 20:06 - 27.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:08 - 27.09.2023

Την τρίτη σερί νίκη (81-67) πέτυχε ο Κολοσσός επί του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά

Μετά τις νίκες επί του ΠΑΟΚ και του Ηρακλή ο Κολοσσός επικράτησε (81-67) και του Αμαρουσίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά!

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα μετά το ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο (21-22) πήρε τον έλεγχο και με καλή άμυνα άνοιξε το σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα +9 (37-48 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ρόδου, εμφανίστηκε ακόμη καλύτερη κάνοντας δύσκολη τη ζωή των παικτών του Αμαρουσίου. Με καλή άμυνα και σκορ από τους περισσότερους παίκτες που είχε στη διάθεση του ο Σεγκούρα η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +13 (50-63 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου και διατήρησε την απόσταση... ασφαλείας από τον αντίπαλο φτάνοντας στη νίκη.

Ήταν ένα καλό τεστ για τους «θαλασσί» που δείχνουν από παιχνίδι σε παιχνίδι να βρίσκουν τα πατήματα τους και να είναι πολύ καλοί σε άμυνα και επίθεση αφομοιώνοντας πλήρως την φιλοσοφία του Ισπανού προπονητή.

Τα δεκάλεπτα: 21-22,37-48, 50-63, 67-81.