Λύγισε από τον Τζέιμς στο Μονακό ο Ολυμπιακός!

Τόμας Ουόκαπ

© Photo by Alfonso Cannavacciuolo/Euroleague Basketball via Getty Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:14 - 30.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:54 - 30.11.2023

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στη Μονακό, με τους Ερυθρόλευκους να μένουν κοντά μέχρι το τέλος, όμως εκεί μίλησε η ποιότητα του Μάικ Τζέιμς, Ο Αμερικανός είχε 10 πόντους και 2 ασίστ στα τελευταία 2:30, ο σταρ της Μονακό έβαλε τη σφραγίδα του και «καθάρισε» για την ομάδα του, δίνοντάς της τη νίκη με 85-77. Στο 7-4 πλέον η Μονακό, στο 6-5 ο Ολυμπιακός.

Η Μονακό ήταν αυτή που άντεξε στο σκληρό ματς του Πριγκιπάτου απέναντι στον Ολυμπιακό

Με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει τρομερά πράγματα στο τέλος του αγώνα και να έχει 10 πόντους και 2 ασίστ στα τελευταία 2:30, κάνοντας το ντέρμπι... περίπατο για την ομάδα του και δίνοντάς της τη νίκη με 85-77.

Οι 24 πόντοι του Τζέιμς και οι 11 του Οκόμπο ήταν κομβικοί για το παιχνίδι και έκριναν πολλά υπέρ της Μονακό. Από την άλλη ο Κάνααν με 20, ο Ουόκαπ με 16 και ο Πίτερς με 15 δεν ήταν αρκετοί για τον Ολυμπιακό

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και κοίταξε στα μάτια την Μονακό. Ο Φαλ ήταν πολύ καλός κάτω από το καλάθι και ο Κάνααν έδωσε λύσεις με το σουτ του, κάνοντας το σκορ 15-17, όμως η συνέχεια ανήκε στην Μονακό. Με τον Μάικ Τζέιμς και τον Μοτιεγιούνας να είναι εξαιρετικοί, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 12-1, κάνοντας το σκορ 27-18 (13’).

Ο Κάνααν έδωσε λύσεις με σερί τρίποντα, όμως η διαφορά συνέχισε να είναι σταθερά υπέρ της Μονακό (34-26, 14’). Η άμυνα του Ολυμπιακού έδωσε λύσεις σε εκείνο το σημείο, με την Μονακό να μην ματσάρει την σκληράδα των Πειραιωτών, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά σταδιακά να μειωθεί, κυρίως χάρη στον μυθικό Κάνααν. Εν τέλει, ένα καλάθι και φάουλ του ΜακΚίσικ στο τέλος του ημιχρόνου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-39.

Το παιχνίδι ήταν η επιτομή του θρίλερ και στο δεύτερο μισό. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά, με τον Ολυμπιακό, έχοντας πλέον και τον Πίτερς στην εξίσωση, να έχει απαντήσεις σε όλες τις προσπάθειες της Μονακό. Ο Μπραζντέικις, ο οποίος έδωσε μεγάλες λύσεις στην άμυνα, ευστόχησε σε ένα μεγάλο σουτ και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-59.

Το ματς δεν άλλαξε μορφή ούτε στην τέταρτη περίοδο. Μπασκετικό ξύλο και προσωπικές φάσεις κράτησαν τις δύο ομάδες κοντά μέχρι και το 36’ (69-71). Σε εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά ο Τζέιμς. Με τον Αμερικανό να σκοράρει και να δημιουργεί, η Μονακό έφτασε στο +6 (79-73) στο 39’, τελειώνοντας έτσι την υπόθεση νίκη, καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επιστρέψει. Τελικό σκορ 85-77 και ήττα για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Μονακό.

MVP:

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν όλα τα λεφτά για την Μονακό. Ο Αμερικανός ήταν εκεί για την ομάδα του και στα τελευταία 2:30 είχε 10 πόντους, με τον ίδιο να σκοράρει εν τέλει 24 πόντους, να μοιράζει 6 ασίστ και να συγκεντρώνει 28 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Μονακό κέρδισε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ με 36-24, όμως αυτό που πραγματικά πλήγωσε τον Ολυμπιακό ήταν η άμυνα πάνω στον Τζέιμς στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Περούγκα, Παστούσιακ, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιάλο 5 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κορνέλι 3 (1), Τζαϊτέ, Γουόκερ 4 (1/4 σουτ), Μοτιεγιούνας 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Οουατάρα 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Χολ 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 16 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κάνααν 20 (0/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Μπραζντέικις 4 (2/3 δίποντα, 2 ασίστ), Πίτερς 15 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοφ 7 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 3

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Ολυμπιακός έχει δύο μεγάλα ματς στο ΣΕΦ στην συνέχεια, καθώς στο πλαίσιο της διαβολομβομάδας που ακολουθεί υποδέχεται την Ρεάλ Μαδρίτης (5/12 στις 21:15) και με τη Μπάγερν Μονάχου (8/12 στις 21:15). Από την άλλη η Μονακό θα παίξει στο Βελιγράδι με την Παρτίζαν (5/12 στις 21:30) και στο Κάουνας με τη Ζάλγκιρις (8/12 στις 20:00).

🔴Sportal Euroleague Show για τις μάχες των «αιωνίων» σε Μονακό & Βελιγράδι και του Big 4 στην Ευρώπη