«Βασιλιάς» στο Πριγκιπάτο ο Παναθηναϊκός, με buzzer beater τριποντάρα του Γκριγκόνις

Ηλίας Λαλιώτης 22:16 - 20.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:39 - 20.12.2023

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έκανε κατάθεση ψυχής στο Μονακό και με επική ανατροπή από το -15 επικράτησε 91-90 μέσα στο Πριγκιπάτο για την 15η αγωνιστική της EuroLeague, χάρη σε τεράστιο τρίποντο του Γκριγκόνις στην εκπνοή!

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε! Με μια μεγαλειώδη νίκη μέσα στο Πριγκιπάτο επί της Μονακό, παρουσία του μεγαλομέτοχου του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, το Τριφύλλι έκανε το μεγάλο διπλό που έψαχνε καιρό για να δείξει πως είναι και πάλι εδώ!

Παρότι βρέθηκε στο -15 στα μέσα της τρίτης περιόδου και -11 στο ξεκίνημα της τέταρτης, με μια επική ανατροπή η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατατρόπωσε τους Μονεγάσκους του Μάικ Τζέιμς με απίθανο buzzer beater τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις!

Ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, Μάριους Γκριγκόνις, είχε 15 πόντους με 3/5 τρίποντα. Μεγάλο ματς έκανε ο Λεσόρ επιθετικά με 16 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και 3 κλεψίματα (κάποια καθοριστικά στο τέλος), ο Κώστας Σλούκας ήταν ο ηγέτης του με 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Κέντρικ Ναν 14 πόντοι (4 ασίστ), που για 30 λεπτά ήταν εκτός αγώνα, οδήγησε την επική αντεπίθεση στην 4η περίοδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε πεντάδα με τους Σλούκα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Λεσόρ. Το Τριφύλλι μπήκε στο παρκέ με μεγάλη συγκέντρωση αμυντικά, ενώ στην επίθεση είχε πολύ καλή και ταχύτατη κυκλοφορία της μπάλας. Με τον Γκριγκόνις κύριο εκφραστή ο Παναθηναϊκός AKTOR πήρε μικρό προβάδισμα (8-12) στο πρώτο 5λεπτο. Σταδιακά, μάλιστα, το αύξησε, με στους Σλούκα και Μήτογλου να τελειώνουν όμορφα κάποιες ατομικές φάσεις (12-20). Ταυτόχρονα είχαν βγάλει εκτός αγώνα τον Μάικ Τζέιμς με την άμυνα του Γκραντ πάνω του, σε αυτό το διάστημα.

Η είσοδος του Ντόντα Χολ, όμως, δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στον Λεσόρ αμυντικά, ενώ Οκόμπο και Ουόκερ «χτύπησαν» τα αργά πόδια των γκαρντ του Τριφυλλιού. Σε συνδυασμό με την ξεκούραση του Σλούκα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ήρθαν κακές επιλογές στην επίθεση και ακόμα χειρότερα αργές επιστροφές στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Μονακό να χτυπήσει με γρήγορο τρανζίσιον και να γυρίσει το παιχνίδι (34-30 στο 15’).

Η επιστροφή του Σλούκα στο παρκέ και το σχήμα με τρία γκαρντ (μαζί με Γκραντ και Βιλντόζα) απέδωσε επιθετικά στο τελευταίο 5λεπτό της δεύτερης περιόδου, αλλά το κακό ήταν πως η Μονακό είχε ήδη βρει ρυθμό στην επίθεση και με 5/8 τρίποντα (από 5 διαφορετικούς παίκτες, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε 3/11), αλλά και κυριαρχία στα ριμπάουντ (21-12 στο ημίχρονο) πήγε με το μέγιστο προβάδισμα στην ανάπαυλα (47-39). Με τον Λεσόρ, μάλιστα, να έχει χρεωθεί με δύο υπερβολικά φάουλ και να φτάνει τα τρία από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ο Αταμάν επέλεξε να αφήσει στον πάγκο Σλούκα και Γκραντ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και να εμπιστευτεί τους Ναν και Βιλντόζα, αλλά ο Αμερικανός ήταν σε κακή βραδιά με 0/6 σουτ και μετά το αρχικό καλάθι του Γκριγκόνις (47-41) ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς για 4 λεπτά (πέτυχε μόλις μια βολή από τεχνική ποινή), με τον Τζέιμς να παίρνει… μπροστά και να οδηγεί τη Μονακό σε διψήφια διαφορά και να κάνει δύσκολα τα πράγματα για τους «πράσινους» (60-45).

Δύο μεγάλα τρίποντα του Βιλντόζα και η δημιουργία του Σλούκα έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -5 (61-56), αλλά το τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου ήταν καταστροφικό, με πολλές λάθος επιλογές στην επίθεση και κακές αντιδράσεις αμυντικά. Με αποτέλεσμα η Μονακό να ξεφύγει ξανά με διψήφια διαφορά και να βάλει τις βάσεις για τη νίκη (67-56).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να μειώσει στους 5 πόντους (80-77), με συνεχόμενες καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση, με κύριους εκφραστές τους Ναν και Λεσόρ, με 4 λεπτά να απομένουν για το τέλος. Ο Αμερικανός είχε πάρει φωτιά και μείωσε στον πόντο (82-81) μετά από δικό του κλέψιμο, ο Τζέιμς έδωσε ανάσα, αλλά ο Σλούκας με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε, με 2 λεπτά να απομένουν (84-84). Η άμυνα βγήκε, αλλά ο Χουάντσο έκανε επιθετικό φάουλ και στη συνέχεια έχασε το ριμπάουντ δίνοντας δύο βολές στον Μοτιεγιούνας (85-84, με 1:15 να απομένει). Ο Ναν πήρε την επίθεση και αστόχησε, ενώ στη συνέχεια οι διαιτητές έδωσαν τρεις βολές στον Τζέιμς σε φάουλ του Σλούκα στο... κέντρο. Οι «πράσινοι» δεν τα παράτησαν, αρχικά μείωσαν με τον Σλούκα (88-86) και στη συνέχεια έκλεψαν την μπάλα με τον Λεσόρ και ισοφάρισαν με τον Γάλλο σέντερ (88-88), με 20 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι.

Ο Οκόμπο κέρδισε φάουλ από τον Βιλντόζα και πέτυχε το καλάθι με 2,5 δεύτερα να απομένουν. Ο Γάλλος έχασε επίτηδες τη βολή, αλλά την έστειλε μόνο στο ταμπλό, με τον Παναθηναϊκό να έχει την τελευταία επίθεση από το μισό της Μονακό. Εκεί ο Μάριους Γκριγκόνις με ένα απίθανο buzzer beater έδωσε στο Τριφύλλι τεράστια νίκη με 91-90.

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Μάριους Γκριγκόνις. Ο Λιθουανός καθόρισε το ματς με την τριποντάρα του, ξέρανε τους Μονεγάσκους και είχε γενικότερα σημαντική συνεισφορά με 15 πόντους συνολικά, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καλή η άμυνα, αλλά ο Παναθηναϊκός χτίστηκε για να παίρνει τα ματς από την επίθεσή του! Πέτυχε 35 πόντους στην 4η περίοδο, με τον Κέντρικ Ναν να είναι αυτός που έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση με 13 από τους 14 πόντους του σε αυτό το διάστημα.