Επέστρεψε στις νίκες η Μπάγερν Μονάχου

Sportal newsroom 23:19 - 20.12.2023 / Ανανεώθηκε: 23:38 - 20.12.2023

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 86-71 της Αναντολού Εφές για τη 15η αγωνιστική της Euroleague.

Την έβδομη νίκη της στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επιβλήθηκε 86-71 της Αναντολού Εφές για τη 15η αγωνιστική. Στο 7-8 το ρεκόρ της ομάδας του Ερντέμ Τσαν.

Η ομάδα του Μονάχου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα που είχε υποστεί στη Μαδρίτη. Θυμίζουμε ότι η ομάδα της Τουρκίας την προηγούμενη αγωνιστική είχε ηττηθεί από τη Μακάμπι.

Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερος για τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς. Ο αρχηγός της ομάδας του Πάμπλο Λάσο είχε τραυματιστεί την περσινή σεζόν στους τελικούς του γερμανικού πρωταθλήματος και φέτος έπαιξε για πρώτη φορά σε ματς Euroleague.

Sportal Euroleague Show με Μονακό - Παναθηναϊκός και όλη τη δράση της Τετάρτης

Κάντε Εγγραφή στο YouTube κανάλι του Sportal.gr για αποκλειστικές συνεντεύξεις, Live Streams και πλούσιο video περιεχόμενο!

Με δίποντο του Χόλατζ η ομάδα της Τουρκίας προηγήθηκε με 2-6 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 8-12 με τρίποντο του Ντάουμ, αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι για το 19-12 με τον Λούτσιτς. Με βολή του Φρανσίσκο η Μπάγερν προσπέρασε με 20-14 και με τρεις διαδοχικούς πόντους στο φινάλε, η Αναντολού Εφές μείωσε στο 20-17 της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία αποθέωση του επιθετικού μπάσκετ. Οι άμυνες πήγαν περίπατο και οι δύο ομάδες σκόραραν κατά ριπάς. Τόσο η Μπάγερν όσο και η Αναντολού έκαναν μεγάλα σερί και ο Γουέιλερ Μπαμπ με τρίποντο έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα για την ομάδα της Γερμανίας για το 44-43 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με τρίποντο του Έντουαρντς η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έφτασε στο 47-35 αλλά οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά για το 47-41 με τον Οτούρου. Ο Φρανσίσκο με τρίποντο έκανε το 50-41 του ημιχρόνου.

Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Ιμπάκα, η Μπάγερν έφτασε στο 55-41 του τρίτο δεκάλεπτο. Ο Τόμπσον με καλάθι και φάουλ μείωσε 57-47 αλλά ένα νέο σερί της γερμανικής ομάδας έφερε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο 65-47 με τον Χάρις, 4:12 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους (71-51) με τρίποντο του Βάιλερ - Μπαμπ και η Αναντολού Εφές μάζεψε τη διαφορά για το 71-59 της τρίτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Μπάγερν Μονάχου έφτασε στο 74-61 με τον Ομπστ. Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν μείωσε στους δέκα πόντους για το 79-69 με τον Ντάουμ αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή για το 83-71 με τον Μπόνγκα. Μέχρι το φινάλε του ματς δεν άλλαξε κάτι και η Μπάγερν πήρε τη νίκη.

Ο Αντρέας Ομπστ ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο. Ο 27χρονος Γερμανός γκαρντ έκανε ένα αλάνθαστο ματς. Ο παίκτης της Μπάγερν σημείωσε 17 πόντους με 3/3 βολές, 1/1 δίποντα και 4/4 τρίποντα σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Το κλειδί του αγώνα

Η επίθεση της Μπάγερν έδωσε τη νίκη στο ματς με την Αναντολού Εφές. Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους (71-51) στην τρίτη περίοδο και η Αναντολού Εφές δεν μπόρεσε να επανέλθει στο ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Κορτές, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 50-41, 71-59, 86-71

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμ 8 (2), Φρανσίσκο 7 (0/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Έντουαρντς 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκιφάι, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 15 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λούτσιτς 2, Ομπστ 17 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ιμπάκα 13 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάρις 2, Μπούκερ 5 (1)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 10 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράιαντ 7 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Γκαζί 1, Τόμπσον 13 (6/9 δίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Όλατς 2, Οτούρου 19 (9/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντάουμ 13 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζίζιτς, Τζόουνς 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ2 ασίστ)

Επόμενος αντίπαλος

Η Μπάγερν Μονάχου έχει ένα ακόμη εντός έδρας ματς τη 16η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο υποδέχεται τη Μονακό. Ο αγώνας θα γίνει στις 22 Δεκεμβρίου στις 21:30 ώρα Ελλάδας.

Η Αναντολού Εφές έχει ματς στην έδρα της τη 16η αγωνιστική. Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν φιλοξενεί την Μπασκόνια. Η αναμέτρηση θα γίνει στις 22 Δεκεμβρίου στις 19:15 ώρα Ελλάδας.