Μπάγερν για Όσκαρ «πάτησε» την Παρτίζαν!

Σιλβέν Φρανσίσκο

© Photo by Christina Pahnke/Euroleague Basketball via Getty Images

Sportal newsroom 23:43 - 15.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:02 - 16.11.2023

Η Μπάγερν βρέθηκε με διψήφιες τιμές πίσω στο σκορ, όμως δεν το έβαλε κάτω και με όπλο την επίθεση και κυρίως τον Έντουαρντς, πήρε τη νίκη με 94-85, βάζοντας τέλος στο σερί των 4 ηττών της!

Η Μπάγερν επιτέλους πήρε τη χαρά της νίκης!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο δεν το έβαλε κάτω όταν βρέθηκε στο -10 στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκανε ό,τι χρειάστηκε για να γυρίσει το ματς και πήρε έτσι μια μεγάλη νίκη με 94-85, ανεβαίνοντας στο 3-5. Παράλληλα έβαλε τέλος στο σερί των 4 ηττών, ρίχνοντας την Παρτίζαν στο 3-5 επίσης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ασταμάτητη στο ξεκίνημα και σκοράρωντας 32 πόντους στην πρώτη περίοδο με μπροστάρη τον Ούρος Τριφούνοβιτς, πήρε τα ηνία (25-32, 10’). Σε εκείνο το σημείο όμως η Μπάγερν ξύπνησε!

Μετά το 28-38 οι Βαυαροί αντέδρασαν και με όπλο τα τρίποντα επέστρεψαν, με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει μάλιστα και μπροστά στο σκορ μρ 53-51!

Η Μπάγερν έτρεξε ένα επιμέρους 10-2 και έπιασαν διψήφια διαφορά (63-53, 26'), με τον Κάρσεν Έντουαρντς να είναι σε μεγάλο βράδυ! Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 70-63, με την Παρτίζαν στη συνέχεια να κάνει την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει.

Η διαφορά ολοένα και μειωνόταν, με το σκορ στο 38’ να γίνεται 86-85 από καλάθι του Ντόζιερ, όμως… αυτό ήταν! Η Μπάγερν έτρεξε ένα 8-0 στο υπόλοιπο του αγώνα και καθάρισε την υπόθεση νίκη, βάζοντας έτσι τέλος στο σερί των ηττών της. Τελικό σκορ 94-85

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Το 8-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα από την Μπάγερν ήταν κομβικό για να τελειώσει το ματς.