Νέα ήττα για τους Μπακς και «συναγερμός» για τη 2η θέση της Ανατολής

Γιάννης Αντετοκούνμπο

@Photo by Chris Graythen/Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 08:22 - 04.04.2024 / Ανανεώθηκε: 13:11 - 04.04.2024

Οι Μπακς δεν τα κατάφεραν απέναντι στους Γκρίζλις και γνώρισαν ήττα με 101-111 μέσα στο Μιλγουόκι.

Την τέταρτή τους ήττα στα τελευταία τους πέντε παιχνίδια γνώρισαν οι Μπακς που υποδέχθηκαν στο Μιλγουόκι τους Γκρίζλις. Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομάδα του Μέμφις και πλέον η μάχη της 2ης θέσης στην Περιφέρεια της Ανατολής φουντώνει.

Ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και σημειώνοντας 35 πόντους οδήγησε το Μέμφις σε μια νίκη που πλήγωσε τα «ελάφια» καθώς απομένουν λίγα παιχνίδια και πλέον το Κλίβελαντ και το Ορλάντο πλησιάζουν επικίνδυνα.

Ο Τζάκσον κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, σημείωσε 25 από τους πόντους του ενώ ανέβασε τους Γκρίζλις στην πέμπτη σερί νίκη τους επί του Μιλγουόκι. Έβαλε 14 από τις 26 βολές και ένα ζευγάρι κρίσιμα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 μπλοκ και 3 λάθη.

19 πόντους συμπλήρωσε ο Πόρτις με τους Μπακς να αγωνίζονται δίχως τους Λίλαρντ, Μπέβερλι και Μίντλετον.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα από την 1η περίοδο, πήγαν τον αγώνα στα μέτρα τους και τελικά πήραν τη νίκη που δεν τους δίνει κάτι πέρα από το γόητρο, αφού βρίσκονται στη 13η θέση της κατάταξης της Δύσης.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-26, 49-53, 78-79, 101-111.