Με σοβαρότητα η Μπαρτσελόνα «λύγισε» την Μπασκόνια

Λαπροβίτολα/ⒸIntime

Sportal newsroom 23:50 - 25.11.2022 / Ανανεώθηκε: 18:26 - 02.12.2022

Στο Ισπανικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστική στην Ευρωλίγκα οι Καταλανοί δεν άφησαν περιθώριο: Η «Μπάρτσα» νίκησε με 96-84 τη Μπασκόνια στο Παλάου Μπλαουγκράνα και μαζί με Ολυμπιακό, Ρεάλ και Μονακό κυνηγά τη Φενέρμπχτσε.

Οι Καταλανοί έδωσαν δικαιώματα μέχρι ενός σημείου απέναντι στους Βάσκους, αλλά προστάτευσαν με μια κάποια άνεση το Παλάου Μπλαουγκράνα στο τέλος.

Ο Γιαν Βέσελι του δευτέρου ημιχρόνου οδήγησε τη «Μπάρτσα» στη νίκη επί της Μπασκόνια (96-84) και συνολικά σε ρεκόρ 7-3, που την κρατά επαφή μαζί με ένα γκρουπ ομάδων (Ολυμπιακός, Ρεάλ Μαδρίτης και Μονακό) σε επαφή με την κορυφή. Εκεί όπου στρογγυλοκάθεται με 9-1 η Φενέρμπαχτσε.

Ο Τρίσταν Βούκσεβιτς επιστρέφει στην Ισπανία
LIGA ENDESA

18:46 - 25.11.2022

Ο 19χρονος φόργουορντ, γιος του Ντούσαν Βούκσεβιτς και πολίτης του κόσμου, γεννήθηκε στην Ιταλία και μεγάλωσε μεταξύ Σερβίας-Ελλάδας-Σουηδίας. Το καλοκαίρι έφυγε από τη Μαδρίτη και τη Ρεάλ για την Παρτιζάν και τώρα επιστρέφει στην Ιβηρική χερσόνησο…

Μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 78-78, τότε ο Βέσελι βρήκε βοήθεια από τον Χίγκινς και τον Λαπροβίτολα για να κλείσουν κάθε περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Με επιμέρους σκορ 12-2 έκαναν το 90-80 και όλα τελείωσαν.

ΜVP: Γιαν Βέσελι

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ξύπνησε πραγματικά και αυτό το οφείλει στον Τσέχο σέντερ. Αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξε το σκορ και που δεν έκλεισε ποτέ ξανά. Με 16 πόντους και μόνο ένα άστοχο σουτ εντός πεδιάς ήταν ο κορυφαίος.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 11 (2/2 τρίποντα), Σανλί 8, Βέσελι 18 (6/7 τρίπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ.), Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 7 (6 ριμπ., 3 ασίστ), Λαπροβίτολα 9 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2/6 σουτ), Χίγκινς 17 (1/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Τόμπι 9 (1), Γιοκουμπάιτις 4, Νάτζι
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 25 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 9/9 βολές), Ραϊέστε, Χένρι 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ 3, Τόμπσον 9 (3 κλεψ.), Κότσαρ 2, Ίνοκ 4 (5 ριμπ.), Κοστέλο 13, Γκιεντράιτις 7, Χομς 8. English ΕκτύπωσηΕκτύπωση ΑποθήκευσηΑποθήκευση