Ήττα - σοκ για την Μπάρτσα πριν από τον Παναθηναϊκό: Ο ΜακΛέμορ τη «σκότωσε» μέσα στη Βαρκελώνη!

Μπαρτσελόνα

Barca Basket / X

Νίκος Καλαμπάκας 16:41 - 17.03.2024 / Ανανεώθηκε: 16:50 - 17.03.2024

Εντός έδρας ήττα από τη Μπρέογκαν με σκορ 85-88 γνώρισε η Μπαρτσελόνα, πριν τη διαβολοβδομάδα της Euroleague στην οποία θα κοντραριστεί με Φενέρ και Παναθηναϊκό. Τη χαριστική βολή της έδωσε ένας πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Μπεν ΜακΛέμορ με καλάθι στα 52'' πριν τη λήξη.

Με «χαστούκι» από την Μπροεγκάν και μάλιστα στην έδρα της υποδέχεται την ερχόμενη διαβολοβδομάδα της Euroleague η Μπάρτσα. Οι Καταλανοί ηττήθηκαν με 85-88 σε ματς για την 25η αγωνιστική της Liga Endesa, αποτέλεσμα που σίγουρα δεν το περίμεναν πριν τους αγώνες τους με τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία και τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αφεντικά στον αγωνα μέχρι την τελευταία περίοδο, όταν και η Μπρέογκαν επέστρεψε δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους (76-79).

Παρ' όλα αυτά έμειναν «άσφαιροι» στα δυόμιση τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και είδαν τον ΜακΛέμορ που αγωνιζόταν στη χώρα μας με τη φανέλα της ΑΕΚ να σημειώνει το καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση. Κορυφαίος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γκαρσία που σημείωσε 23 πόντους. Ο ΜακΛέμορ πρόσθεσε μια εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την πλευρά των ηττημένων ο Ερνάνγκομεθ «φόρτωσε» το αντίπαλο καλάθι με 20 πόντους, ενώ 13 είχαν οι Πάρκερ και Μπριθουέλα.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 47-46, 72-67, 85-88