Η Μπαρτσελόνα ισοπέδωσε την Ζαλγκίρις και έκανε το 1-0

Sportal newsroom 23:25 - 26.04.2023 / Ανανεώθηκε: 23:38 - 26.04.2023

Η Μπαρτσελόνα δεν συνάντησε καμία δυσκολία (91-69) απέναντι στην Ζαλγκίρις κάνοντας το 1-0 στη σειρά των playoffs

Από την πρώτη κιόλας αναμέτρηση η Μπαρτσελόνα φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις της κάνοντας περίπατο (91-69) απέναντι στην Ζαλγκίρις, παίρνοντας προβάδισμα (1-0) στο δρόμο για το Final-4 της EuroLeague!

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φρόντισαν να δείξουν ποιος είναι το... αφεντικό και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Κάζις Μακσβίτις.

Ο Νίκολα Μίροτιτς και ο Σερτάτς Σανλί ήταν εκείνοι που «καθάρισαν την μπουγάδα» για την Μπαρτσελόνα, την ίδια στιγμή που η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης πήραν το προβάδισμα (13-4 στο 6’) με τον Νίκολα Μίροτιτς να ηγείται των «μπλαουγκράνα». Μάλιστα, η διαφορά έφτασε στο +12 (25-13), με τη Ζάλγκιρις να είναι άστοχη (είχε 4/14 σουτ εντός παιδιάς και 3 λάθη).

Ο Κάζις Μακσβίτις από την μεριά του προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς η διαφορά αυξήθηκε (37-21 στο 16'). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +17 (48-31) και τους Νίκολα Μίροτιτς (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Σερτάτς Σανλί (10 πόντοι με 4/5 σουτ) να είναι εντυπωσιακοί την ώρα που η Ζάλγκιρις είχε μόλις 1/8 τρίποντα και μόλις 1 ασίστ!

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, αφού η Μπαρτσελόνα κράτησε μια διαδφορά ασφαλείας (66-53 στο 30’) και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας στην πρώτη νίκη.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκαναν το πρώτο βήμα γιια την πρόκριση τους στου Final-4 της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 48-31, 66-53, 91-69.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Σανλί 17 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 4, Μαρτίνεθ 2, Κάλινιτς, Σατοράνσκι 4 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Λαπροβίτολα 8 (2), Αμπρίνες 10 (2), Τόμπι 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κούριτς 10 (2), Γιοκουμπάιτις 12 (2), Μίροτιτς 15 (3/5 τρίποντα), Νάτζι.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 2, Γκεντράιτις 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 9 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 2, Μπιρούτις 7 (4 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 14 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/5 βολές), Πολονάρα 8(1), Ντίμσα 6, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλανόβας 4.