Η Αναντολού Εφές ισοπέδωσε στη Βιτόρια την Μπασκόνια με σούπερ Λάρκιν-Κλάιμπερν

Γιάννης Πάλλας 23:41 - 28.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:34 - 29.03.2024

Η Αναντολού Εφές κυριάρχησε απόλυτα (97-76) της Μπασκόνια στη Βιτόρια με μεγάλη εμφάνιση των Σέιν Λάρκιν-Ουίλ Κλάιμπερν στην 32η αγωνιστική της Euroleague

Με τους Σέιν Λάρκιν-Ουίλ Κλάιμπερν να «εκτελούν» η Αναντολού Εφές έκανε επίδειξη δύναμης (97-76) κόντρα στην Μπασκόνια στη Βιτόρια, για την 32η αγωνιστική της Euroleague.

Οι δυο παίκτες της τουρκικής ομάδας σημείωσαν τους 48 από τους 97 πόντους με τους οποίους έκαναν... παρέλαση απέναντι στους Βάσκους.

Με τον Λάρκιν να σημειώνει 28 πόντους και τον Κλάιμπερν να προσθέτει άλλους 20 οι Τούρκοι έβαλαν γερές βάσεις για την επιβλητική εμφάνιση τους. Από τους γηπεδούχους ο Μάρκους Χάουαρντ με 15 πόντους και ο Κόντι-Μίλερ ΜακΙντάιρ με 13 δεν ήτσαν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα για την ομάδα τους.

Η Αναντολού Εφές πλέον μετράει 15 νίκες και 17 ήττες, ενώ η Μπασκόνια 16 νίκες και 16 ήττες στη διοργάνωση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Αναντολού Εφές μπήκε πιο αποφασιστικά και αιφνιδίασε την Μπασκόνια (6-14 στο 4’) με τον Ουίλ Κλάιμπερν και τον Σέιν Λάρκιν να σκοράρουν επιθετικά απέναντι στους γηπεδούχους που ήταν αρκετά άστοχοι στις πρώτες επιθέσεις τους.

Στη συνέχεια προσπάθησαν με τους Μάρκους Χάουαρντ και Τσίμα Μονέκε να μαζέψουν το σκορ (13-20 στο 6.40’’ και 17-25 στο 8’), αλλά αυτό δεν έφερε αποτέλεσμα. Διότι, οι Τούρκοι είχαν επιβάλλει για τα καλά τον ρυθμό τους και έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +10 (22-32 στο 10’).

Στο δεύτερο 10λεπτο η Μπασκόνια ανέβασε την πίεση της στην άμυνα και επιθετικά βρήκε σκορ από τον Κόντι-Μίλερ ΜάκΙντάιρ (31-36 στο 13.40’’). Με Τόμπσον και Τζόουνς να βρίσκουν διαδρόμους για το καλάθι των Βάσκων οι Τούρκοι ξέφυγαν ξανά (31-43 στο 15.20’’). Ωστόσο, στη συνέχεια η επιρροή του Νίκου Ρογκαβόπουλου ήταν καταλυτική για να μειωθεί η διαφορά.

Με δυο τρίποντα σε δυο σερί επιθέσεις από τον Έλληνα φόργουορντ η Μπασκόνια μετέτρεψε το 37-49 (στο 18.40’’) σε 43-49 (στο 19’).

Στη συνέχεια η Αναντολού Εφές αστόχησε και στην τελευταία επίθεση ο Κόνι-Μίλερ ΜακΙντάιρ σκόραρε στη λήξη του πρώτου μέρους (45-49 στο 20’).

Sportal Euroleague Show με Παρτίζαν - Ολυμπιακός και όλη τη δράση της Πέμπτης

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναντολού Εφές μπήκε δυναμικά σε άμυνα και επίθεση και με τους Λάρκιν-Κλάιμπερν να βρίσκουν λύσεις φτάνοντας εύκολα στο καλάθι των Βάσκων όπως και ο Ερκάν Οσμάνι μπόρεσε να πάρει μια σημαντική διαφορά (47-63 στο 25.30’’) που τη διεύρυνε προοδευτικά.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς αναζητούσε λύσεις, αλλά έμεινε μόλις στους 8 πόντους στο τρίτο 10λεπτο και αυτό δεν άφησε περιθώρια για να μείνουν μέσα στο ματς.

Το επιμέρους 8-28 στο τρίτο 10λεπτο επέτρεψε στην Αναντολού Εφές να ξεφύγει με 53-77 (στο 30’) και εκεί να «κλειδώσει» τη νίκη. Όσο κι αν προσπάθησε η Μπασκόνια να επανέλθει στην τελευταία περίοδο, οι Τούρκοι δεν άφησαν περιθώρια με τους εκπληκτικούς Λάρκιν-Κλάιμπερν.

MVP: Ο Σέιν Λάρκιν

Ασταμάτητος από το πρώτο 10λεπτο ήταν ο γκαρντ της τουρκικής ομάδας. Τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους και 5/9 τρίποντα, πήρε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα σε 28.21 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το επιμέρους 8-28 στο τρίτο 10λεπτο όπου μετατράπηκε το εύθραυστο 45-49 (στο 20’) σε 53-77 (στο 30’) με τους Λάρκιν, Κλάιμπερν και Οσμάνι αποτέλεσε το σημείο απόλυτης κυριαρχίας της Αναντολού Εφές έναντι της Μπασκόνια. Η υποδειγματική άμυνα και η καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση συνέθεσαν τα στοιχεία που έδωσαν στους Τούρκους τη νίκη.

Το πρόγραμμα του Ολυμπιακού έως το τέλος της κανονικής περιόδου της Euroleague
EUROLEAGUE

23:49 - 28.03.2024

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Βελιγράδι και ανέβηκε στο 20-12, με την ομάδα του Πειραιά να έχει 2 μεγάλα ματς στις τελευταίες αγωνιστικές, προκειμένου να εξαντλήσει τις πιθανότητές για τετράδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Νίκολιτς, Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-32, 45-49, 53-77, 76-97.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 13 (2/8 τρίποντα), Τσιόζα 2 (5 ασίστ, 3 λάθη), Σεντεκέρσκις 4 (4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 5, Μίλερ-ΜακΙντάιρ 13, Ντίεθ (3 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Κότσαρ 8 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Κοστέλο 8 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Μονέκε 9 (7 ριμπάουντ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 28 (3/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 7/7 βολές), Μπομπουά 5 (1) , Μπράιαντ (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 20 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 7 (1) , Πλάις 5 (1) , Όλατζ 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οσμάνι 15 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Οτούρου 3, Γουίλις 2, Τζόουνς 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 33η αγωνιστική της Euroleague η Μπασκόνια θα παίξει στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ (5/4, 21:30), ενώ η Αναντολού Εφές θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε (5/4, 20:45) εκτός έδρας.