Κατρακύλα στη Βιτόρια για τον Ολυμπιακό

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:16 - 12.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:03 - 13.01.2024

Ο Ολυμπιακός έκανε τραγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και παραδόθηκε στην Μπασκόνια, γνωρίζοντας την ήττα με 80-69. Πλέον και οι δύο είναι στο 11-10, με τους Βάσκους να έχουν όμως τους Ερυθρόλευκους στο 2-0!

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μπασκόνια και γνώρισε την ήττα από τους Βάσκους με 80-69. Η ομάδα του Πειραιά υπέστη τη δέκατη ήττα του στη Euroleague μετά από 21 αγωνιστικές. Στο 11-10 είναι και το ρεκόρ της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες, χάρη στους Κάνααν, Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ, όχι μόνο κοίταζαν στα μάτια τους Βάσκους, αλλά είχαν και προβάδισμα, όμως τα τρίποντα των γηπεδούχων έφεραν τούμπα το παιχνίδι και τους έδωσαν τα ηνία στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μισό η Μπασκόνια σκόραρε με όποιο τρόπο ήθελε και κάπως έτσι έφτασε ακόμα και στο +17. Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, με τη Μπασκόνια να επικρατεί εν τέλει και να κάνει το 2-0 απέναντι στον Ολυμπιακό.

Ο Χάουαρντ με 21 πόντους και ο Μονέκε με 13 ήταν οι κορυφαίοι για την Μπασκόνια, ενώ κομβικός ήταν και ο Ντίεθ με 11.

Οι Αϊζάια Κάνααν με 19 πόντους, Πετρούσεφ με 14 και Μιλουτίνοφ – Γκος με 12 έκαστος ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για τον Ολυμπιακό.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε ιδανικά, καθώς μετά το αρχικό 6-6 (3'), η Μπασκόνια βρέθηκε στο 11-6 και στο 14-9 στο (5΄). Κάπου εκεί ήρθε η ώρα του Κάνααν! Ο Αμερικανός συνολικά ευστόχησε σε 4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον μπόμπερ του Ολυμπιακού να φέρνει τούμπα το ματς και να διαμορφώνει το 14-17 της περιόδου.

Μπασκόνια - Ολυμπιακός 80-69: Το καράβι γέρνει επικίνδυνα... - Sportal Euroleague Show

Ο Πετρούσεφ με 4 σερί πόντους έκανε το σκορ 14-21 (11'), όμως η Μπασκόνια, με ένα σερί 11-0 και τον Χάουαρντ να έχει 3/3 τρίποντα, έφερε το παιχνίδι τούμπα (25-21, 14'). Ο Ολυμπιακός, με τους Πετρούσεφ και Μιλουτίνοφ να κάνουν ζημιά στους Βάσκους, μπόρεσε να επιστρέψει και να περάσει μπροστά με 31-32, όμως ο Κότσαρ με καλάθι έκανε το σκορ 33-32, με το οποίο τελείωσε και το δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός, με τον Κάνααν να βρίσκει σκορ, έμεινε κοντά (43-40, 25'), όμως ένα 8-0 της Μπασκόνια έκανε το σκορ 51-40, με τους Βασκους να ελέγχουν τον αγώνα. Γκος και Φαλ μείωσαν, όμως ο Κοστέλο με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 59-69 (30').

Η διαφορά, με τον Μονέκε να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στον Πίτερς, εκτοξεύτηκε στους 17 (70-53, 32'), μέχρι να μπουν Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ. Οι δύο τους βρήκαν λύσεις και η διαφορά έπεσε στους 9 (73-62, 36'), όμως και πάλι η Μπασκόνια είχε απάντηση, εκτόξευσε την διαφορά και πήρε τη νίκη με 80-69

Ο Μάρκους Χάουαρντ με 21 πόντους (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα) ήταν ο παίκτης που έκανε την μεγαλύτερη διαφορά για τον Ολυμπιακό.

© Euroleague Basketball

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι 47 πόντοι που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν σημείο κομβικό, όπως και τα 14 τρίποντα στα οποία ευστόχησε η Μπασκόνια (σε 30 προσπάθειες)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα, Παστούσιακ, Κονσταντίνοβς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 21 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Ραϊέστε, Τσιόζα, Σεντεκέρσκις 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 4 (0/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2 (1/4 σουτ, 8 ασίστ), Ντίεθ 11 (3/4 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Κότσαρ 8 (3/7 δίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κοστέλο 6 (2/3 τρίποντα), Μονέκε 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 3 (1/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Oυίλιαμς-Γκος 12 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη), Κάνααν 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 2 (1/1 δίποντο, 6 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ)

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Για την 22η αγωνιστική η Μπασκόνια θα παίξει στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (18/1 στις 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (18/1 στις 21:15) στο ΣΕΦ.