Η Ρεάλ «σκούπισε» τη Μπασκόνια και πάει στο Final-4

Γιάννης Πάλλας 05:05 - 02.05.2024 / Ανανεώθηκε: 07:36 - 17.05.2024

Η Ρεάλ πέρασε νικηφόρα (102-98) από τη Μπασκόνια και με 3-0 «καθάρισε» τη σειρά και «τσέκαρε» το «εισιτήριο» για το Final-4 της Euroleague στο Βερολίνο

Με επιθετικό πλουραλισμό και τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε σε σπουδαία βραδιά η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε (102-98) της Μπασκόνια στη Βιτόρια και με «σκούπα» πάει στο Final-4 της Euroleague στο Βερολίνο!

Η «Βασίλισσα» έκανε το 3-0 στη σειρά με τους Βάσκους και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αντέδρασε και πήρε τη νίκη.

Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 23 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Ρεάλ ενώ καθοριστικός στο φινάλε ήταν ο Φακούντο Καμπάτσο με 13 πόντους και 8 ασίστ. Σημαντική συνεισφορά είχε ο Μάριο Χεζόνια με 16 πόντους, ενώ σε ανοδική πορεία είναι ο Έντι Ταβάρες (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 τάπες).

Ο Μάρκους Χάουαρντ με 29 πόντους ήταν ο ηγέτης της Μπασκόνια, ενώ καταπληκτικός ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 18 πόντους και οι Κόνι Μίλερ-ΜακΙντάιρ, Μαρίνκοβιτς με 17 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο 10λεπτο (22-22 στο 10’) με τις δυο ομάδες να στηρίζονται στην πιεστική άμυνα και να βρίσκουν λύσεις με τους Χάουαρντ και Γιαμπουσέλε.

Στη συνέχεια οι Βάσκοι με πίεση στην μπάλα πήραν μια διαφορά (42-36 στο 15’) με τον Βάνια Μαρίνκοβιτς. Η Ρεάλ δεν είχε ρυθμό και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι ανεβάζοντας τη διαφορά (52-42 στο 17.20’’) με τους Ρογκαβόπουλο, Κόνι Μίλερ-ΜακΙντάιρ και Χάουαρντ να σκοράρουν.

Οι παίκτες του Τσους Ματέο με καλάθια από τους Γιαμπουσέλε και Ταβάρες έφτασαν σε... απόσταση βολής (54-52 στο 19.30’’) πριν ο Κρις Τσιόζα κλείσει το ημίχρονο με την Μπασκόνια στο +4 (56-52 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια ήταν κυριαρχική και σεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στη Ρεάλ παίρνοντας μια διαφορά 10 πόντων (70-60 στο 24.30’’) με τον Βάνια Μαρίνκοβιτς.

Οι Μαδριλένοι επένδυσαν στο σχήμα των τριών φόργουορντ (Ντεκ, Χεζόνια και Γιαμπουσέλε) πλάι σε Καμπάτσο και Ταβάρες και σταδιακά βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν σε 73-72 (στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια με τον Μάρκους Χάουαρντ προσπέρασε με 5 πόντους (80-75 στο 32’), αλλά η Ρεάλ αντέδρασε και με δυο τρίποντα των Χεζόνια και Γιούλ πέρασε μπροστά (80-81 στο 33’) και με 4 σερί πόντους του Γκέρσον Γιαμπουσέλε έφτασε στο +5 (80-85 στο 34.30’’).

Ο Γιουλ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +8 (80-88 στο 35’). Στα επόμενα λεπτά ο Χάουαρντ από την Μπασκόνια και ο Γιαμπουσέλε για τη Ρεάλ έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι (86-93 στο 36’).

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έδωσε ενδιαφέρον με τρίποντο σε τρανζίσιον επίθεση (89-93 στο 37’), αλλά παρότι με τους ΜακΙντάιρ (93-95 στο 38’) και Ρογκαβόπουλο (95-97 στο 38.30’’) οι Βάσκοι έφτασαν μια... ανάσα από τη νίκη ο Φακούντο Καμπάτσο έγραψε τον επίλογο οδηγώντας με επτά σερί πόντους τη Ρεάλ στη νίκη που τη στέλνει απευθείας στο Βερολίνο για το Final-4 της Euroleague.

MVP: Γιαμπουσέλε, Ταβάρες και Καμπάτσο

Τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη μοιράζονται ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε, ο Έντι Ταβάρες και ο Φακούντο Καμπάτσο, διότι ο καθένας σε διαφορετικό κομμάτι της αναμέτρησης έβαλε το δικό του... λιθαράκι στη νίκη της ομάδας του.

Ο Γιαμπουσέλε είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς σε 30.56 λεπτά συμμετοχής. Ο Ταβάρες είχε 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 τάπες και 6 κερδισμένα φάουλ συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 30.31 λεπτά συμμετοχής.

Ο Φακούντο Καμπάτσο που πέτυχε τους τελευταίους 6 πόντους της Ρεάλ είχε συνολικά 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 κερδισμένα φάουλ συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς στην αξιολόγηση σε 26.59 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Από το 93-95 στο 38’ ο Φακούντο Καμπάτσο πέτυχε τους 7 τελευταίους πόντους της Ρεάλ προσυπογράφοντας τη νίκη της «βασίλισσας».

Η πιεστική άμυνα και το σχήμα με τρεις φόργουορντ (Ντεκ, Χεζόνια και Γιαμπουσέλε) ήταν καταλυτικό για την ομάδα του Τσους Ματέο και με τον Γκάμπριελ Ντεκ να απομονώνει σε αρκετές περιπτώσεις τον Χάουαρντ, είτε υποχρεώνοντας τον σε σουτ υπό πολύ δύσκολες συνθήκες.

Ο Κίναν Έβανς σχολίασε τη φάση που έκρινε το ματς στο ΣΕΦ: «Δυστυχώς ήταν 100% φάουλ»
EUROLEAGUE

01:11 - 01.05.2024

Από το Κάουνας, ο Κίναν Έβανς της Ζαλγκίρις, είδε τα Game 4 των Playoffs της Euroleague, εντυπωσιάστηκε από τις «μάχες» του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού και έγραψε στα κοινωνικά δίκτυα πως «ο Πετρούσεφ δυστυχώς έκανε 100% φάουλ» αναφερόμενος στη φάση με τον Τζαμπάρι Πάρκερ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Νίκολιτς, Παστούτσιακ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 56-52, 73-72, 98-102.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 29 (5/12 τριπ., 2 ριμπ., 2 ασίστ), Ράιστε, Τσιόζα 2, Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 17 (5/8 τριπ., 4 ριμπ.), Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ 17 (2/4 τριπ., 7 ριμπ., 11 ασίστ, 2 κλεψ.), Ντίεζ, Ρογκαβόπουλος 18 (3/5 τριπ., 4 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ.), Κότσαρ 2, Κοστέλο 11 (1/5 τριπ., 4 ριμπ.).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Φερνάντεθ, Καμπάτσο 13 (4 ριμπ., 8 ασίστ, 1 κλεψ.), Χεζόνια 16 (4/10 τριπ., 4 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Ροντρίγκεθ 6 (2/2 τριπ., 1 ριμπ., 9 ασίστ), Ντεκ 13 (1/3 τριπ.), Πουαριέ 8, Ταβάρες 12 (13 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ., 4 κοψ.), Γιούλ 8 (2/7 τριπ.), Γιαμπουσέλε 23 (3/8 τριπ., 7 ριμπ., 3 ασίστ), Μούσα 3 (1/3 τριπ.).