Σπουδαίο διπλό για τον Άρη στην Ποντγκόριτσα

Λευτέρης Μποχωρίδης

©intime

Sportal newsroom 22:07 - 08.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:33 - 08.11.2023

Ο Άρης επιβλήθηκε με 65-63 της Μπούντουτσνοστ στο Μαυροβούνιο για την έκτη αγωνιστική του EuroCup.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του EuroCup έκανε ο Άρης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 65-63 της Μπούντουτσνοστ στο Μαυροβούνιο για την έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης και ανέβηκε στην πέμπτη θέση του δεύτερου ομίλου με ρεκόρ τρεις νίκες και τρεις ήττες.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε μία μεγάλη ανατροπή αφού βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 16 πόντους. Καθοριστικός στην τέταρτη περίοδο ήταν ο Δημήτρης Κατσίβελης που πέτυχε τέσσερις διαδοχικούς πόντους για το πρώτο προσπέρασμα του Άρη στο ματς (60-61), 3:23 πριν το τέλος του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Μπούντουτσνοστ προσπέρασε με 4-0 με τον Ουίλιαμς και με 8-2 με τον Μακούντου πέντε περίπου λεπτά πριν τη λέξη της πρώτης περιόδου. Ο Άρης παρουσίαζε «αρρυθμίες» τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μείωσε 10-7 με τον Μπάνκστον αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 18-9 με τον Πολ, ένα περίπου λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η διαφορά έμεινε στους 9 πόντους για το 20-11 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι, με σερί 6-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έφτασαν στο 26-11 με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Μακούντου. Ο Άρης βρήκε αντίδραση με τον Γκάλινατ αλλά η Μπούντουτσνοστ είχε τον έλεγχο για το 35-19 με τρίποντο του Μαγκί. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλησίασε (37-32) με τον Μπάνκστον και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 39-34 υπέρ της ομάδας του Μαυροβουνίου.

Ο Άρης πλησίασε (39-37) με τρίποντο του Γκάλινατ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με καλάθι και φάουλ του Πόποβιτς, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με πέντε πόντους (42-37) αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε στον πόντο (42-41) με τον Σανόγκο. Η Μπούντουτσνοστ απάντησε με σερί 9-0 για το 51-41 με τον Μακούντου. Ο Άρης μείωσε και πάλι στους πέντε (52-47) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 56-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μπούντουτσνοστ φάνηκε να ελέγχει την κατάσταση όταν προηγήθηκε με 60-51 με τον Ρος. Σε εκείνο το σημείο, ο Άρης έκανε την απίθανη ανατροπή. Με όπλο την άμυνά της, η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε για πρώτη φορά με 60-61 με τον Κατσίβελη. Ο Έλληνας γκαρντ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (60-63) στη φιλοξενούμενη ομάδα, 2:46 πριν το τέλος του αγώνα. Το σεμινάριο άμυνας του Άρη συνεχίστηκε και η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 39-34, 56-51, 63-65

Μπούντουτσνοστ (Μίγιοβιτς): ΜακΓκί 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Ρος 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Σλάβκοβιτς 1, Μακουντού 20 (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκρμπόβιτς 1, Τζόουνς 4, Γουίλιαμς 10 (6 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (1/9 δίποντα, 7/8 βολές), Πόποβιτς 5 (1/4 δίποντα, 3/3 βολές), Πολ 2

Άρης (Καστρίτης): Σανόγκο 11 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τολιόπουλος, Καρ (0/4 σουτ), Κατσίβελης 7 (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Φίλλιος, Μποχωρίδης 8 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Περσίδης, Ντε Σόουζα 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάρελ (0/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπάνκστον 14 (7/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκάλινατ 15 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)