Υπερφυσικό show στο Λ.Α.: Οι Κινγκς νίκησαν τους Κλίπερς στο ντεμπούτο του Ουέστμπρουκ με 176-175! (vids)

© photo by Kevork Djansezian / Getty Images / Ideal Images

Γιώργος Γαβριλάκης 08:56 - 25.02.2023 / Ανανεώθηκε: 09:01 - 25.02.2023

Για να αποφασίσουν ποιος θα νικήσει, έπαιξαν δύο έξτρα πεντάλεπτα, η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 152-152 και τελικά το Σακραμέντο νίκησε τους Κλίπερς με 176-175. Τρεις παίκτες έβαλαν πάνω από 40 πόντους και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε double double.

Σχεδόν τριάντα χρόνια πριν και συγκεκριμένα στις 13 Δεκεμβρίου του 1983 οι Ντιτρόιτ Πίστονς είχαν νικήσει τους Ντένβερ Νάγκετς με 186-184, έπειτα από τρεις παρατάσεις.

Τα ξημερώματα του Σαββάτου (25/2) οι Κινγκς και οι Κλίπερς πλησίασαν όσο ποτέ δεν πλησίασε κανείς στην απειλή αυτού του... στοιχειωμένου ρεκόρ. Αν... έμπαιναν σε τρίτο έξτρα πεντάλεπτο θα τα είχαν καταφέρει, αλλά τελικά το Σακραμέντο με το καλάθι του ΝτιΑρόν Φοξ 36'' πριν την ολοκλήρωση της δεύτερης παράτασης νίκησε με το εντυπωσιακό 176-175 τους Κλίπερς στο Λ.Α.

Άτυχος ο Γιάννης χτύπησε ξανά, ασταμάτητοι οι Μπακς συνεχίζουν το σερί (vids)
NBA

06:22 - 25.02.2023

Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εγκατέλειψε το παιχνίδι κόντρα στους Χιτ με πόνους στο γόνατο, αλλά το Μιλγουόκι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει το Μαϊάμι (128-99) και να πανηγυρίσει για 12η διαδοχική φορά.

Όσοι πλήρωσαν εισιτήριο για να δουν το ματς, δεν είχαν παράπονο από την επίθεση και το show που εξελίχθηκε μπροστά στα μάτια τους, στο παιχνίδι με τη δεύτερη συνολικά μεγαλύτερη παραγωγή στην ιστορία του ΝΒΑ.

Ο Φοξ εκτός του ότι έβαλε το κρίσιμο καλάθι που έδωσε στους Βασιλιάδες τη νίκη, είχε συνολικά 42 πόντους, αλλά και 12 ασίστ. Δεν ήταν όμως, ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, αφού ο Μαλίκ Μονκ έκανε ρεκόρ καριέρας με 45 πόντους. Ξεπέρασε δηλαδή κατά τέσσερις πόντους, την προηγούμενη καλύτερή του επίδοση που... κουβαλούσε ως παίκτης των Λέικερς από την περσινή σεζόν. Επίσης με δικό του τρίποντο το ματς πήγε στην πρώτη παράταση.

Για τους Κλίπερς, ο Κουάι Λέοναρντ προσέφερε την τρίτη «σαραντάρα» του αγώνα, καθώς είχε 44 πόντους, ενώ ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 34. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε το ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα είχε 17 πόντους με 7/13 σουτ, έδωσε 14 ασίστ, έκανε 7 λάθη, ενώ δεν έπαιξε στα κρίσιμα λεπτά της δεύτερης παράτασης, καθώς είχε αποβληθεί νωρίτερα με έξι φάουλ.