ΝΒΑ: Mαγικός Τόμπσον, φανταστικός Ντόντσιτς (vids)

Κλέι Τόμπσον / printscreen

Ελένη Ανδρικοπούλου 09:48 - 03.01.2023 / Ανανεώθηκε: 11:01 - 03.01.2023

Τεράστια νίκη για τους Ουόριορς κόντρα στους Χοκς μετά από ματσάρα και δύο παρατάσεις. Ακόμα μία απίθανη εμφάνιση του Λούκα Ντόντσιτς με 39 πόντους στην νίκη των Μάβερικς κόντρα στους Ρόκετς.

Ασύλληπτα πράγματα για ακόμα μία βραδιά στον μαγικό κόσμο του NBA. Μετά από ένα φανταστικό ματς οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επικράτησαν τον Ατλάντα Χοκς με 143-141, αφού πρώτα χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να ξεκαθαριστεί ο νικητής.

Ο Κλέι Τόμπσον μέτρησε 54 πόντους με 10/21 τρίποντα, 11/18 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 45:51 στο παρκέ!

Τα δωδεκάλεπτα: 38-26, 70-53, 95-95, 121-121, α' παράταση: 132-132, β' παράταση: 143-141

Συνεχίζει στο ρυθμό του ο Ντόντσιτς

Ακόμα μία παράσταση από τον Λούκα Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος σταρ σημειώσει 29 από τους 39 πόντους του (18/22 βολές, 9/17 διπ., 1/9 τριπ.) στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα των Μάβερικς με τους Χιούστον Ρόκετς και η ομάδα του Ντάλας πήρε την νίκη στο ντέρμπι του Τέξας με σκορ 111-106.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-18, 55-44, 87-83, 106-111

Στον πλανήτη Μίτσελ

Από άλλο πλανήτη ο Ντόνοβαν Μίτσελ. Ο άσος των Καβαλίερς, στα 50 λεπτά που αγωνίστηκε, πέρα από τους 71 πόντους, είχε 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ! Ενώ και οι 71 πόντοι ήρθαν δίχως υπερβολές: 7/15 τρίποντα, 15/24 δίποντα, 20/25 βολές!

Ήταν η μεγαλύτερη επίδοση στο σκοράρισμα στην ιστορία του ΝΒΑ, μετά τον Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος είχε πετύχει 81 πόντους στις 22 Ιανουαρίου του 2006

Στην κορυφή της βρίσκεται ο Ουίλτ Τσάμπερλεϊν με τους... ιστορικούς 100 πόντους από τις 2 Μαρτίου του 1962

Ο Μίτσελ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην επικράτηση των Κλίβελαντ Καβαλίερς επί των Σικάγο Μπουλς με 145-134 στην παράταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-34, 47-65, 91-96, 130-130, 145-134

Τα αποτελέσματα του NBA από τα ξημερώματα της Τρίτης (3/1)

Νιου Γιορκ Νικς - Φοίνιξ Σανς: 102-83

Σάρλοτ Χόρνετς - Λ.Α. Λέικερς: 115-121

Κλίβελαντ Καβαλίερς - Σικάγο Μπουλς: 145-134

Ιντιάνα Πέισερς - Τορόντο Ράπτορς: 122-114

Φιλαδέλφεια Σίξερς - Νιου Ορλίνς Πέλικανς: 120-111

Μπρούκλιν Νετς - Σαν Αντόνιο Σπερς: 139-103

Χιούστον Ρόκετς - Ντάλας Μάβερικς: 106-111