Νίκη του Ολυμπιακού επί της Ζάλγκιρις με Πίτερς που θύμισε... Βεζένκοφ!

Ολυμπιακός - Ζάλγκιρις

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 23:42 - 22.09.2023 / Ανανεώθηκε: 00:00 - 23.09.2023

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι από πλευράς θεάματος, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζάλγκιρις στην Κύπρο με σκορ 75-72, στο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης».

Έχοντας κορυφαίο του παίκτη τον Πίτερς, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ζάλγκιρις στην Κύπρο με 75-72, στα πλαίσια του τουρνουά «νεόφυτος Ανδριώτης».

Ο Άλεκ Πίτερς μπήκε στα... παπούτσια του Βεζένκοφ, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάχρησε απόλυτα στη ρακέτα και ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα της Ζάλγκιρις με 75-72 στον αγώνα τους για το τουρνουά «Νεόφυτος Ανδριώτης».

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αγωνίστηκε χωρίς τους Φαλ και ΜακΚίσικ. Ο Σίκμα έπαιξε περισσότερο στο «5» παρά στη θέση του πάουερ φόργουορντ όμως ο Ολυμπιακός έδειξε ότι παρά τη φυγή των Βεζένκοφ και Σλούκα, διατηρεί τα στοιχεία που τα δύο τελευταία χρόνια τον έχουν αναγάγει σε μια από τις κορυφαίες ομάδες της Euroleague.

Οι δύο αντίπαλοι μπήκαν κάπως «μουδιασμένοι» στο παρκέ και τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν να επιδείξουν κάτι εντυπωσιακό. Οι Λιθουανοί στο 10' προηγούνταν με 15-14, όμως ο Ολυμπιακός στη 2η περίοδο ήταν καλύτερος και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενος με 4 πόντους (34-30).

Αμφίρροπο το ματς και στην 3η του περίοδο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί απόλυτα κάτω από τα καλάθια.

Στο 30' οι Πειραιώτες προηγούνταν με 55-54, ενώ το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο τελευταίο δεκάλεπτο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και ανατροπές. Η Ζάλγκιρις προηγήθηκε με στο τελευταίο λεπτό με 72-71, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τις απαντήσεις με τον Πίτερς και τελικά πανηγύρισε τη νίκη!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 34-30, 55-54, 75-72.

Τα highlights

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Τέλος της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός νίκησε με 75-72!
  • Διαφορά τριών πόντων για τον Ολυμπιακό, 75-72 με βολές του Γκος
  • Λέι απ του Πίτερς και προβάδισμα για τον Ολυμπιακό, 73-72. 1.34'' ακόμα για τη λήξη
  • Τρίποντο του Ουλάνοβας και 72-70 μπροστά η Ζάλγκιρις

2 λεπτά ακόμα στον αγώνα, ο Ολυμπιακός μπροστά με 70-69

• Σερί 5-0 για τον Ολυμπιακό και 70-67 το σκορ για την ομάδα του Μπαρτζώκα!
  • 65-67 πέρασαν πάλι μπροστά οι Λιθουανοί
Οπαδός Ζάλγκιρις © Intime
  • Ο Τίμσα σκοράρει για τρεις, 63-64 μπροστά η Ζάλγκιρις!
  • Ισοφαρίζουν οι Λιθουανοί, 61-61! Απαντάει άμεσα ο Σίκμα, 63-61
  • Ο Κίναν Έβανς βάζει τρομερό καλάθι και παίρνει και φάουλ. Αστοχεί στη βολή, 61-59 το σκορ
  • Λαρεντζάκης για τρεις και 61-57!
  • 58-54 με τρίποντο του Πίτερς, όμως ο Τίμσα απαντάει για το 58-57
  • 9 λεπτά ακόμα για τη λήξη, ο Ολυμπιακός είναι μπροστά με 55-54
  • 54-52 το σκορ, ο Ολυμπιακός έχει βολές με τον Λαρεντζάκη
  • Πολύ ωραία συνεργασία Κάνααν - Μίλουτινοφ, κάρφωμα του τελευταίου και 51-50!
  • Πολύ ανταγωνιστικές οι ομάδες, 49-50 μπροστά η Ζάλγκιρις!
  • Τρίποντο του Πίτερς και 49-46 μπροστά ο Ολυμπιακός!
  • Φοβερό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός μπροστά με 46-44!
  • Προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με τον Ουόκαπ, 42-38
  • Βρήκαν ρυθμό οι ομάδες, 38-38 το σκορ
  • Mε καλάθι της Ζάλγκιρις ξεκίνησε το β' , αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε για το 36-32
  • Τέλος ημιχρόνου! Ο Ολυμπιακός προηγείται με 34-30!
  • O Γιώργος Μπαρτζώκας δοκιμάζει σχήμα με Σίκμα στο «5» και Παπανικολάου στο «4» και ο Ολυμπιακός ρολάρει.
  • Νέο καλάθι του Σίκμα και 34-28 μπροστά ο Ολυμπιακός
  • 32-28 με καλάθι του Παπανικολάου.
  • 30-28 το σκορ, ο Ολυμπιακός συνεχίζει να έχει προβάδισμα.
  • Μειώνουν στον πόντο με τον Σίμσακ οι Λιθουανοί, 8-7 το σκορ
  • Η Ζάλγκιρις μείωσε στον πόντο (6-5), όμως ο Μιλουτίνοφ έδωσε ξανά αέρα 3 πόντων στον Ολυμπιακό (8-5)

Δείτε τα highlights του Μακάμπι - Ερυθρός Αστέρας

• Η έδρα της αναμέτρησης είναι κατάμεστη. Στις κερκίδες βλέπουμε και πολλούς Λιθουανούς!
  • Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί με τις μαύρες εμφανίσεις
  • Oι δύο αντίπαλοι κάνουν λίγο ακόμα ζέσταμα αφού η διπλή παράταση στο πρώτο ματς έχει καθυστερήσει Ολυμπιακό και Ζάλγκιρις. Να σας πούμε εδώ ότι ουσιαστικά αυτό θα είναι το πρώτο κανονικό φιλικό του Ολυμπιακού, αφού αυτά κόντρα σε Προμηθέα και Αρμάνι δεν ολοκληρώθηκαν σε 4 δεκάλεπτα, αφού υπήρχαν πολλές απουσίες
  • Είμαστε στην παρουσίαση των ομάδων. Σε λίγο θα ξεκινήσει ο αγώνας

Εν αναμονή του τζάμπολ

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Μακάμπι με τον Ερυθρό Αστέρα, οπότε σε λίγο θα έχουμε τζάμπολ στον αγώνα του Ολυμπιακού!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έχει πάρει στην αποστολή και τους 14 παίκτες της ομάδας του.

Η αναμέτρηση ήταν προγραμματισμένη για τις 21.15 όμως το παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία ανάμεσα στη Μακάμπι και τον Ερυθρό Αστέρα είναι στην παράταση, οπότε θα υπάρξει μικρή καθυστέρηση.

Καλησπέρα σας. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Ζάλγκιρις σε ένα δυνατό φιλικό προετοιμασίας, στα πλαίσια του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στην Κύπρο.