Ο Μπράνσον είχε κέφια ξανά και η Νέα Υόρκη πήρε προβάδισμα έναντι της Ιντιάνα

Τζέιλεν Μπράνσον

@Photo by Elsa/Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 08:36 - 07.05.2024 / Ανανεώθηκε: 20:58 - 19.05.2024

Το 1-0 στη σειρά της με την Ιντιάνα έκανε η Νέα Υόρκη που επιβλήθηκε με 121-117 έχοντας για μια ακόμα φορά κορυφαίο της τον Μπράνσον.

Προβάδισμα στη σειρά τους με τους Πέισερς πήραν οι Νικς, αφού στο πρώτο ματς επικράτησαν με σκορ 121-117, έχοντας τον Τζέιλεν Μπράνσον σε εκπληκτική ημέρα.

Ο ίδιος ήταν το Α και το Ω της Νέας Υόρκης, σημείωσε 43 πόντους και ήταν ο άνθρωπος που αρνήθηκε να ηττηθεί όταν η Ιντιάνα έδειχνε ικανή να κάνει τη ζημιά.

Οι Νικς είδαν τους Πέισερς να προσπερνούν στην 2η περίοδο και να δίνουν εκείνοι τον ρυθμό στον αγώνα. Ο Τέρνερ ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων σταματώντας στους 23 πόντους, όμως ήταν και αυτός που ένα φάουλ του στα τελευταία δευτερόλεπτα έβγαλε το άγχος από τους Νεοϋρκέζους.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη κυρίως χάρη στο ξέσπασμά τους στην 4η περίοδο, όταν και με επί μέρους σκορ 39-30 πήραν το προβάδισμα ξανά στον αγώνα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 49-55, 82-87, 121-117

ΝΙΚΣ: Ανουνόμπι 13, Χάρτενσταϊν 13, Μπράνσον 43, Χαρτ 24, ΝτιΒιντσέντζο 25, Ατσούα 1, Ρόμπινσον 2, ΜακΜπράιντ

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σιάκαμ 19 (1), Νέσμιθ 12, Τέρνερ 23, Νέμπχαρντ 11, Χαλιμπάρτον 6, Τόπιν 12, Τζάκσον 8, ΜακΚόνελ 18, Σέπαρντ 8