Ο Μπράνσον δεν καταλαβαίνει από... πόνο και οδήγησε τους Νικς στο 2-0

Τζέιλεν Μπράνσον

@Photo by Elsa/Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 08:31 - 09.05.2024 / Ανανεώθηκε: 09:56 - 20.05.2024

Προβάδισμα πρόκρισης πήραν οι Νικς έναν των Πέισερς, αφού επιβλήθηκαν στη Νέα Υόρκη με σκορ 130-121 και έκαναν το 2-0 στη σειρά τους.

Νίκη με σκορ 130-121 πήραν οι Νικς επί των Πέισερς, κάνοντας το 2-0 στη σειρά τους για α playoffs της Ανατολής. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζι Ανούμπο ο οποίος σημείωσε 28 πόντους, επίδοση που αποτελεί προσωπικό career high σε playoffs.

Ο ίδιος πάντως εγκατέλειψε τραυματίας στην 3η περίοδο και είδε τον ΝτιΒιντσέντζο να παίρνει τη σκυτάλη, να σταματάει κι αυτός στους 28 πόντους και να συμβάλλει κι αυτός τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Ο Χάλιμπαρτον προσπάθησε να αποτρέψει το μοιραίο για τους Πέισερς ωστόσο αν και σημείωσε 34 πόντους δεν κατάφερε να γυρίσει τη ροή του αγώνα. Για τους νικητές αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία του Τζέιλεν Μπράνσον που αν και στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε ελάχιστα επειδή πονούσε το δεξί του πόδι, στις δύο τελευταίες περιόδους σημείωσε 24 πόντους. Double - double για τον Χαρτ με 19 πόντους, 15 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Αποβλήθηκε ο Κάρλαϊλ με δύο τεχνικές ποινές.

Η σειρά θα μεταφερθεί στην Ιντιανάπολη, εκεί όπου το Game 3 θα κάνει τζάμπολ τα ξημερώματα του Σαββάτου 11/5.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-36, 63-73, 99-91, 130-121

ΝΙΚΣ: Ανουνόμπι 28 (4/7 τρίποντα), Χάρτενσταϊν 14 (12 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράνσον 29 (3/6 τρίποντα), Χαρτ 19 (1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 28 (6/12 τρίποντα), Ατσούα 8, ΜακΜπράιντ 4, Μπερκς

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σιάκαμ 14 (7/18 σουτ, 9 ριμπάουντ), Νέσμιθ 6 (2/6 τρίποντα), Τέρνερ 6 (3/11 σουτ), Νέμπχαρντ 15 (1), Χαλιμπάρτον 34 (7/11 τρίποντα, 9 ασίστ), Τόπιν 20 (2), Τζάκσον 5, ΜακΚόνελ 10 (12 ασίστ), Σέπαρντ 11 (3)