Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο ελεύθερος σκοπευτής και η Ρεάλ το θύμα του!

© Twitter

Γιώργος Γαβριλάκης 00:32 - 09.12.2022 / Ανανεώθηκε: 10:10 - 09.12.2022

Η Μονακό «εκτέλεσε» τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη, με τον Αμερικανό να στέλνει (με τρίποντο και φάουλ) το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Μονεγάσκοι είχαν το θάρρος και τις δυνάμεις για να φθάσουν στο υπέρ τους 95-94.

Ο Μάικ Τζέιμς εκτέλεσε τη Ρεάλ Μαδρίτης! Δεν συγχώρεσε το λάθος της άμυνας (το τραγικό φάουλ του Ταβάρες, δηλαδή) και με τρίποντο και φάουλ ισοφάρισε 88-88 με το τέλος της κανονικής διάρκειας. Στην έξτρα περίοδο, η Μονακό δεν είχε σκοπό να χάσει την ευκαιρία που της δώθηκε.

Τελικά, νίκησε με 95-94 μέσα στη Μαδρίτη και είναι αυτή πλέον που μαζί με την Μπαρτσελόνα έχουν ρεκόρ 9-3 και καταδιώκουν την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε (10-2).

Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας το ήδη «καυτό» ματς… λαμπάδιασε! Ποιο τελευταίο λεπτό; Στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα, όταν ο Ουόλτερ Ταβάρες με δύο εύστοχες βολές έκανε το 88-84 και εκεί η Ρεάλ πίστεψε πως τελείωσαν όλα. Καμία σχέση…

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε τη μπάλα στα χέρια του και έβαλε το μεγάλο σουτ: Τρίποντο και φάουλ! Με την εύστοχη βολή ισοφάρισε το ματς και το έστειλε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί η Μονακό είναι όλη την ψυχολογία του πλανήτη στο σώμα της. Κράτησε το προβάδισμα και με τη λήξη του αγώνα το 95-94 της έδωσε τη σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-45, 62-65, 88-88 (κ.δ.), 94-95
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος, Κοζέρ 4, Αμπάλδε 11, Χεζόνια (6 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 3 (1/5 τρίποντα), Πουαριέ 8, Κορνελί 3 (1/5 σουτ), Ταβάρες 17 (5/10 δίποντα, 7/8 βολές, 18 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 12 (2/6 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 12 (6 ριμπάουντ), Εντιαγέ, Μούσα 24 (2/7 τρίποντα, 10/11 βολές)

ΜΟΝΑΚΟ (Σασα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκομπό 9, Λόιντ 19 (6/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπλόσομγκεϊμ 7, Ντιάλο 12 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μορμάν, Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 6 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέιμς 28 (4/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/12 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).