Ο Νέιπιερ «έσωσε» την Αρμάνι στην έδρα της Τρέντο

Αρμάνι Μιλάνο

X / Olimpia Milano

Νίκος Καλαμπάκας 21:32 - 07.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:32 - 07.01.2024

Ο Σάμπαζ Νέιπιερ σημείωσε 17 πόντους κι ήταν εξαιρετικός στη νίκη της Αρμάνι στην έδρα της Τρέντο με σκορ 79-74.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάμπαζ Νέιπιερ η Αρμάνι πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τρέντο (74-79) σε ματς για την 15η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα δυσκολεύτηκαν αρκετά πριν τη διαβολοβδομάδα της Euroleague που θα τους βρει οικοδεσπότες απέναντι στην Άλμπα και τον Ερυθρό Αστέρα, όμως τελικά έφτασαν στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν φοβερή εκκίνηση και στο τέλος του δεκαλέπτου είχαν διψήφια διαφορά πόντων (25-14), όμως στη συνέχεια η ομάδα του Μιλάνου φρόντισε να παίξει πιο δυνατά στην άμυνα και να «μαζέψει» το σκορ. Στο ημίχρονο το ταμπλό έδειχνε 41-38, ενώ οι δύο αντίπαλοι έδωσαν πραγματικές μάχες στην 3η περίοδο που βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με +2 (55-57).

Το τελικό 74-79 ήρθε δύσκολα, αφού η Τρέντο ήταν μαχητική και επιδίωξε να πάρει αυτή τη νίκη, χωρίς ωστόσο να το καταφέρει.

Τρέντο και Αρμάνι ισοβαθμούν στην κατάταξη έχοντας ρεκόρ 9-6.

Tα δεκάλεπτα: 25-14, 41-38, 55-57, 74-79