Ο Χόλιντεϊ μπήκε στα παπούτσια του Γιάννη και οι Μπακς πήραν τη νίκη κόντρα στους Σανς

Χολιντέι και Μπούκερ σε μονομαχία από την αναμέτρηση των

Photo by Patrick McDermott/Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 22:43 - 26.02.2023 / Ανανεώθηκε: 01:03 - 27.02.2023

Ο Τζρου Χολιντέι ντύθηκε... Γιάννης και σημειώνοντας 33 πόντους οδήγησε τους Μπακς σε νίκη με σκορ 104-101 επί των Σανς.

Ο Γιάννης μπορεί να μην αγωνίστηκε κόντρα στους Φοίνιξ Σανς αφού είχε ενοχλήσει στο γόνατο, όμως ο Χόλιντεϊ μπήκε στα παπούτσια του και κάλυψε το κενό του, οδηγώντας την ομάδα του σε νίκη με σκορ 104 -101.

Ο γκαρντ των «ελαφιών» ήταν ο κορυφαίος για το Μιλγουόκι και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη ε σκορ 103 - 100.

Ο αγώνας ήταν δραματικός και κρίθηκε στις λεπτομέρειες κυριολεκτικά. Στο 102 - 100 ο Μπούκερ επιχείρησε να ισοφαρίσει όμως μπερδεύτηκε, έχασε την μπάλα 10'' πριν το τέλος και στη συνέχεια η ομάδα του έκανε φάουλ στον Ίνγκλες.

Αυτός ευστόχησε μόνο στη μια βολή, όμως η κατοχή έμεινε στους Μπακς. Εκεί ο Χολιντέι κέρδισε φάουλ, έβαλε 1/2 και στη συνέχεια ήταν η σειρά του Μπούκερ να πάει στη γραμμή της φιλανθρωπίας για τρεις βολές. Ο γκαρντ των Σανς αστόχησε στην πρώτη κι έτσι τα υπόλοιπα είναι ιστορία, αφού στα 0.9'' που απέμεναν δεν υπήρχε χρόνος για κατοχή.

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του αγώνα από την πρώτη κιόλας περίοδο. Εκεί προηγήθηκαν με 33-26 και έδειξαν να μην επηρεάζονται από την απουσία του Greek Freak. Ατίθετα, οι Σανς θα ήθελαν πολύ να έχουν μαζί τους τον Κέβιν Ντουράντ ο οποίος κοιτούσε επίσης το παιχνίδι από τον πάγκο.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Τα ελάφια κατάφεραν να ελέγξουν το ματς και να έχουν τον ρόλο του οδηγού τελειώνοντας το ημίχρονο στο +7 (53-46).

Το Φοίνιξ πάντως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φέρει το σκορ στον πόντο στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου και να γεμίσει αμφιβολίες τους συμπαίκτες του Γιάννη.

Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στα «ελάφια», όμως Χόλιντέι και Λόπεζ με 33 και 22 πόντους αντίστοιχα φάνηκαν ψύχραιμοι και κατάφεραν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη 14η σερί τους νίκη.

Οι Μπακς έχουν ρεκόρ 43-17 και είναι 2οι στην Ανατολή, πίσω από τους Σέλτικς που είναι στο 44-17.

Δωδεκάλεπτα: 33-26, 53-46, 75-74, 104-101