Ο Ολυμπιακός «διέλυσε» την Άλμπα με ασταμάτητους Κάνααν και Ράιτ!

Αϊζάια Κάνααν

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:03 - 30.01.2024 / Ανανεώθηκε: 23:14 - 30.01.2024

Ο Ολυμπιακός, παρόλα τα προβλήματα, δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα, την οποία και διέλυσε με 101-87, με τους Ερυθρόλευκους να ξεπερνούν τους 100 για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν! Αυτή ήταν η 13η νίκη του Ολυμπιακού, ο οποίος παραμένει δυναμικά μέσα στο «κόλπο» της πρόκρισης. Κορυφαίοι ο Κάνααν και ο Ράιτ για τους νικητές.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απέναντι στην Άλμπα και πήρε τη νίκη με 101-87, φτάνοντας τις 13 νίκες σε 24 αγωνιστικές στην φετινή Euroleague

Οι Ερυθρόλευκοι στο πρώτο ημίχρονο ζορίστηκαν, καθώς η Άλμπα ευστόχησε σε 7/11 τρίποντα και βρέθηκε μπροστά στην ανάπαυλα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν το αφεντικό.

Με τον Κάνααν να σταματά στους 31, τον Ράιτ, στο ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό, στους 15, και τους Γκος (14π.), Πίτερς (11π.) και Μπραζντέικις (11π.) να ακολουθούν, οι Πειραιώτες δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην Άλμπα και έφτασαν στη νίκη με +14. Και όλα αυτά χωρίς τους Μιλουτίνοφ, Φαλ και Πετρούσεφ!

Μάλιστα, εάν δεν είχαν κατεβάσει ταχύτητα στο τέλος, η διαφορά θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη, καθώς ο Ολυμπιακός είχε φτάσει ακόμη και στο +25 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου.

Μάτισεκ και Σνάιντερ είχαν από 12 για την Άλμπα, ενώ 10 πρόσθεσε ο Μπράουν

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Με Κάνααν και Μπραζντέικις να βρίσκουν σκορ από την αρχή, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκε στο +7 (12-4, 4’). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Ερυθρόλευκοι επέτρεψαν στην Άλμπα να βρει ελεύθυερα τρίποντα και οι Γερμανοί μείωσαν στον πόντο (12-11, 6’) πριν πάρει το όπλο του ο Άλεκ Πίτερς. Ο Αμερικανός βρήκε 8 πόντους, κρατώντας έτσι επιθετικά τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 20-17.

Ο Γκος βρήκε σερί πόντους, ο Λαρεντζάκης με τον Παπανικολάου έκαναν ζημιά από μακριά και ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ξεφύγει ξανά, με το τρίποντο του «Λάρυ» να κάνει το σκορ 40-33 στο 16’. Η άμυνα συνέχισε να είναι αγκάθι, με την Άλμπα να τρέχει ένα 0-8 και να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά με 40-41 (17’), προβάδισμα που κράτησε και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (45-48).

Η Άλμπα συνέχισε να βρίσκει σουτ από μακριά, ενώ ένα εκπληκτικό κάρφωμα του Ουέτζελ έκανε το σκορ 53-55 (23’). Ο Κάνααν όμως με σερί τρίποντα και ο Μπραζντέικις με καλάθι και φάουλ έκαναν το σκορ 62-55 (25’). Ο Κάνααν λίγο μετά έκανε το 68-57 (27’), ενώ το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους Ερυθρόλευκους μπροστά με 78-61.

Ράιτ και Κάνααν βρήκαν σερί πόντους και η διαφορά εκτοξεύτηκε (88-63, 32’), με την άμυνα ζώνης της Άλμπα να μην την βοηθάει να επιστρέψει. Ο Ολυμπιακός πλέον είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι, με μοναδικό ερωτηματικό να είναι η τελική διαφορά. Έτσι, το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 101-87.

MVP:

Ο Αϊζάια Κάνααν με 31 πόντους, 9 τρίποντα και 30 στην αξιολόγηση, ήταν ο κορυφαίος.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Μόουζες Ράιτ και η άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αμερικανός με 15 πόντους στο ντεμπούτο του γέμισε με χαμόγελα τους Ερυθρόλευκους, ενώ σε ό,τι έχει να κάνει με την άμυνα, το επιμέρους 33-13 στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν κομβικό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρες, Ζαμοΐσκι, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87

Το box score της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στην έδρα της Μπάγερν την Πέμπτη (1/2, 21:30), ενώ η Άλμπα, την ίδια μέρα, υποδέχεται τη Βαλένθια (21:00).

Δείτε το play by play του αγώνα εδώ

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου και όλη τη δράση της Τρίτης

Τέλος αγώνα: Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου 101-87

• 97-80 με τον Ράιτ και πάλι ο Ολυμπιακός
  • 93-80 μειώνει η Άλμπα με τον Μπιν
  • 93-74 μειώνει η Άλμπα με τον Σνέιντερ
  • Ρεκόρ καριέρας για τον Κάνααν με 28 πόντους!

• 64-57 μπροστά ο Ολυμπιακός με καλάθι του Μπραζντέικις μετά από επιθετικό ριμπάουντ

Αχιλλέας Μαυροδόντης: «Όσο ο Κάνααν είναι σε τέτοια φόρμα, ο Ολυμπιακός δεν έχει να φοβάται τίποτα και κανέναν. Εξαιρετικός και ο Μπραζντέικις. Η άμυνα όμως παραμένει αγκάθι, παρότι η Άλμπα δεν βρίσκει πλέον τα σουτ με την ίδια συχνότητα και ευκολία».

• 59-55 μπροστά ο Ολυμπιακός με δύο διαδοχικά τρίποντα του Κάνααν
© Euroleague Basketball
  • 53-53 ισοφαρίζει η Άλμπα με τρίποντο του Τόμας
  • 53-50 με τρίποντο του Κάνααν
  • 50-50 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός με καλάθι και φάουλ του Πίτερς
  • 45-50 μπροστά η Άλμπα με τον Μπράουν

Αχιλλέας Μαυροδόντης: «Στο δεύτερο ημίχρονο η μπασκετική λογική θα επικρατήσει. Είναι αδύνατον η Άλμπα να συνεχίσει να σουτάρει με 64%. Το ζήτημα είναι όμως να μην βρει ξανά με τόσο μεγάλη ευκολία ελεύθερα σουτ η γερμανική ομάδα».

Τέλος ημιχρόνου: Ολυμπιακός - Άλμπα Βερολίνου 45-48

• 45-46 μειώνει ο Ολυμπιακός με καλάθι και φάουλ του Σίκμα
  • 42-44 με 3/3 βολές του Μπράουν
  • 40-41 μπροστά η Άλμπα με τρίποντο του Μπράουν
  • 40-36 με τρίποντο του Μάτισεκ
  • 38-31 με τρίποντο του Λαρεντζάκη

Αχιλλέας Μαυροδόντης: «Όσο επιτρέπεις στην Άλμπα να ελπίζει, τόσο δεν θα ξεφεύγεις. Ο Ολυμπιακός στην άμυνα έχει θέματα και εδώ παίζει ρόλο η απουσία των σέντερ. Στην επίθεση έχει ήδη πολλούς πρωταγωνιστές και εξαιρετικά νούμερα».

• Το κλασικό... φατούρο των παικτών του Ολυμπιακού με πρωταγωνιστή τον Μόουζες Ράιτ

Αχιλλέας Μαυροδόντης: «Ο Ολυμπιακός έχει πολύ μεγάλο κενό στο «5», με τους Μιλουτίνοφ, Πετρούσεφ και Φαλ να είναι εκτός. Αυτό σημαίνει πως ο Γιώργος Μπαρτζώκας θα ρίξει στα βαθιά τον Ράιτ, παρότι έχει κάνει μόλις 1 προπόνηση, πράγμα που σίγουρα δεν συνηθίζει ο Έλληνας κόουτς»

• Στο 12-11 είναι το ρεκόρ του Ολυμπιακού. Στο 5-18 αυτό της Άλμπα
  • Μία σημαντική απουσία αντιμετωπίζει και η Άλμπα. Ο Γιοχάνες Τίεμαν κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου του ματς με τον Ερυθρό Αστέρα τραυματίστηκε και αποχώρησε. Αργότερα έγινε γνωστό ότι έχει ένα πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη και οι γιατροί είναι ανήσυχοι, αλλά δεν έγινε γνωστό -ούτε ξεκάθαρο- το διάστημα της απουσίας του.
  • Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα τραυματισμών αφού εκτός αγώνα τέθηκε ο Φιλίπ Πετρούσεφ. Ο Σέρβος δεν έχει ξεπεράσει το πρόβλημά του, καθώς ταλαιπωρείται από τράβηγμα στον αριστερό προσαγωγό εδώ και μέρες, με αποτέλεσμα να μην είναι ακόμα σε θέση να αγωνιστεί. Θυμίζουμε ότι ο Έλληνας προπονητής δεν έχει στη διαθεσή του και τους Μουστάφα Φαλ και Νίκολα Μιλουτίνοφ