Έβγαλε την αγγαρεία απέναντι στον Άρη ο Ολυμπιακός και τώρα Βελιγράδι!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:11 - 31.03.2024 / Ανανεώθηκε: 21:27 - 31.03.2024

Ο Ολυμπιακός, χτυπημένος και από τις απουσίες, δεν εντυπωσίασε απέναντι στον Άρη, όμως, με τον Πίτερς να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, στο τέλος πάτησε γκάζι και πήρε τη νίκη με 85-77, στρέφοντας πλέον το ενδιαφέρον του στο ματς απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, στο Βελιγράδι (4/4).

Ο Ολυμπιακός δεν εντυπωσίασε κόντρα στον Άρη, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε από το να πάρει τη νίκη με 85-77.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο τέλος μόνο πάτησε γκάζι, όταν με όπλο τα τρίποντα και την άμυνα, ανέβασε την διαφορά, πήρε τον έλεγχο και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Σημείο κλειδί για αυτό το 37% στα τρίποντα, όπως και τα 31 κερδισμένα φάουλ, καθώς η πιεστική άμυνα του Άρη έστειλε πολλές φορές τους Πειραιώτες στη γραμμή των βολών.

Ο Πίτερς έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στην Stoiximan Basket League, με τον Αμερικανό να σταματά στους 28 πόντους, ενώ 11 με 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ουόκαπ και 10 ο Μήτρου Λονγκ.

Ο Τολιόπουλος είχε 16 για τον Άρη και ο Μπλούμπεργκς 14, όμως στο τέλος κανείς τους δεν ήταν αρκετός. Παρόλα αυτά, ο Άρης έδειξε για ακόμη μια φορά το πόσο καλή ομάδα έχει φέτος, με τους Θεσσαλονικείς να βάζουν δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Με επιθετική αιχμή τον Πίτερς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι απέναντι στον Άρη, κάνοντας το σκορ 9-4 στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με τρίποντο του Τολιόπουλου πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (9-10, 5'). Μάλιστα η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, με βάση την άμυνά της, συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 15-19.

Ένα γρήγορο 6-0 έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά (21-19, 12'), όμως οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να έχουν απαντήσεις. Το τρίποντο του Περσίδη έφερε το 21-22, ενώ ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός αυτή τη φορά Σταρκ, έκανε το σκορ 23-27 (15'),Ένα τρίποντο του Γκος έφερε το ματς στον πόντο (28-29), όμως ο Τολιόπουλος και Σταρκ απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα, για το +7 του Άρη (28-35, 18'). Ο Γκος συνέχισε δίνει λύσεις τους Πειραιώτες (31-35, 18'), ο Ουόκαπ μείωσε στον πόντο (37-38) και το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 39-38.

Με τέσσερις πόντους του Σακίλ ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα (43-38), όμως με δύο τρίποντα των Τολιόπουλου και Μπλούμπεργκς και με ένα γκολ φάουλ του Ριντο, Άρης πέρασε ξανά μπροστά με 43-47 (25'). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα 6-0 για το 50-47 (27'), αλλά ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε με ένα 4-0 από το τάιμ άουτ, για το 50-51 (28'). Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο πέτυχε το 57-53, όμως ο Άρης συνέχισε να… εκτελεί από την περιφέρεια, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -1 (57-56).

Το τρίποντο του Κατσίβελη εβαλε ξανά μπροστά τον Άρη (57-60, 31'), αλλά ο Ολυμπιακός, με πρωταγωνιστή τον Ράιτ, απάντησε με ένα 6-0 για το 63-60 (34'). Ναζ Μήτρου Λονγκ και Ουόκαπ έκαναν το 69-64 (35') και έδωσαν… αέρα πέντε πόντους στους γηπεδούχους, ενώ ο Λονγκ, με 2/2 βολές, ανέβασε την διαφορά στο +7 για τον Ολυμπιακό (71-64). Ο Πϊτερς κράτησε την ομάδα του στο +7 (73-66), όμως ακόμα ένα τρίποντο του Μπλούμπεργκς, έριξε την διαφορά στους 4 (73-69). Ο Λονγκ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 76-69, ο Ουόκαπ ένα… ακόμα μεγαλύτερο για το 79-71, με τον Πίτερς να… τελειώνει το παιχνίδι με καλάθι στον αιφνιδιασμό (81-71) και τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν στην νίκη με 85-77

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Μαρινάκης, Σκανδαλάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάνααν 3 (1), Φαλ 3 , Πίτερς 28 (7/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 5, Ουίλιαμς - Γκος 9 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (10 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη), Μήτρου - Λονγκ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 16 (1/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη) , Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα) , Μποχωρίδης 2 , Ντε Σόουζα (3 ριμπάουντ), Ριντ 8 (1), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 4 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1), Περσίδης 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρελ 13 (4/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάνκστον 4