Διαστημικός Ολυμπιακός, διέλυσε την Εφές

Άλεκ Πίτερς

© Photo by Panagiotis Moschandreou/Euroleague Basketball via Getty Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:34 - 26.10.2023 / Ανανεώθηκε: 00:40 - 27.10.2023

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, έκανε τρομερή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, με τους Ερυθρόλευκους να διαλύουν την Έφες με 75-57 για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απέναντι στην Έφες, έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ και πήρε τη νίκη κόντρα στους Τούρκους με 75-57.

Η Έφες μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κοίταξε στα μάτια τους Πειραιώτες, καθώς από εκεί και πέρα έμοιαζε σαν η μόνη ομάδα που υπήρχε στο παρκέ να είναι ο Ολυμπιακός. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση έγινε ακόμα καλύτερη για τους Πειραιώτες, που καθάρισαν εύκολα την υπόθεση νίκη.

Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος και ο Κώστας Παπανικολάου είχαν από 14 πόνους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Άλεκ Πίτερς και 10 ο Κάνααν. Από πλευράς Έφες μόνο ο Μπράιαντ ήταν διψήφιος, έχοντας 10 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση επιθετικά, όμως αμυντικά ήταν εκπληκτικός. Η Έφες αναγκάστηκε σε κακές επιλογές και πολλά άστοχα σουτ, με το σκορ στο 8’ να είναι 10-5 για τους γηπεδούχους. Λίγα λεπτά μπάσκετ ακολούθησαν, με τον Ολυμπιακό στο τέλος να κλείνει την περίοδο προηγούμενος με 17-14.

Ο Μιλουτίνοφ έδωσε λύσεις από κοντά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως το βασικό όπλο ήταν η άμυνα. Ο Ολυμπιακός κράτησε χαμηλά και πάλι την Εφές, καλύπτωντας έτσι την μέτρια επιθετική του λειτουργία σε αυτό το διάστημα. Το σκορ έφτασε στο 30-18 στο 15’, όμως στην συνέχεια ο Ολυμπιακός κόλλησε και η Εφές, με τον Κλάιμπερν πρωτεργάτη, μείωσε στο 33-25 του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να… παίξουν μπάσκετ. Το σκορ ανέβηκε, όμως ο Ολυμπιακός κρατούσε τον έλεγχο. Μάλιστα όταν ο Παπανικολάου πήρε το… όπλο του, η διαφορά εκτοξεύτηκε! Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το τρίποντο του Πίτερς στη λήξη της περιόδου, με το οποίο διαμορφώθηκε το 61-43.

Ο Ουίλιαμς Γκος ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 και κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά και το ματς. Η μέγιστη διαφορά ήταν οι 25 πόντοι (75-50), με την είσοδο του Πάπας και του Τανούλη στο 39’ να ενθουσιάζει τον κόσμο. Τελικό σκορ 75-57 και μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό

MVP:

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο παίκτης που σήμανε το… ξέσπασμα του Ολυμπιακού με δικές του ενέργειες στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ήταν (μαζί με τον Γκος) και ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:

Η άμυνα του Ολυμπιακού… δεν φαίνεται στην στατιστική, καθώς έχει μόνο 7 κλεψίματα, όμως φαίνεται από τα στατιστικά της Έφες, η οποία σούταρε με 45% στο δίποντο και 25% στο τρίποντο.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Ο Ολυμπιακός την επόμενη εβδομάδα παίζει στην Πόλη με την Φενέρ και η Έφες στην Μπολόνια με την Βίρτους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ντιφάλα, Κόλιενσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 10 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Πάπας, Φαλ 7 (2/3 δίποντα, 3/6 βολές, 2 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου 14 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Τανούλης

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 8 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Μπράιαντ 10 (1), Κλάιμπερν 5 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τόμπσον 9 (1 τρίποντο, 1 ασίστ), Πλάις 7 (1), Όλατς, Γιλμάζ 2, Γουίλις 8 (2), Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2

Μην χάσετε το Sportal Euroleague Show, με όλο το ρεπορτάζ από την αναμέτρηση και το τρίτο ημίχρονό της

ΤΕΛΟΣ αγώνα με τον Ολυμπιακό νικητή με 75-57

• 75-54 στο 39 με Πάπας και Τανούλη να μπαίνουν και εκείνοι στο παρκέ
  • 75-50 στο 37' με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο
  • 67-46 στο 35' με την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20!
  • 63-46 στο 32' με τον Ολυμπιακό σταθερά μπροστά

ΤΕΛΟΣ τρίτης περιόδου με τον Ολυμπιακό μπροστά με 61-43

• 55-41 στο 28', με τον Ολυμπιακό να παίζει εκπληκτικά σε άμυνα και επίθεση, ανοίγοντας την διαφορά
  • 51-38 στο 25', με τον Παπανικολάου να συγκλονιστικός σε αυτό το διάστημα!
  • 41-32 στο 23', με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σκορ από μακριά και να ανοίγουν το σκορ
  • Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο

ΤΕΛΟΣ ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό μπροστά με 33-25

• 32-25 στο 18', με τον Κλάιμπερν να βγαίνει μπροστά για την Εφές και να πληγώνει τον Ολυμπιακό με προσωπικές ενέργειες.
  • 30-18 στο 15', με τον Λαρεντζάκη να βγαίνει μπροστά και να στέλνει την διαφορά στους 12 για πρώτη φορά
  • 24-16 στο 13. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την πίεση στην άμυνα και τις αλλαγές σε όλα τα σκριν, απόφαση που έχει ζορίσει έντονα την Έφες

ΤΕΛΟΣ δεκαλέπτου με το σκορ στο 17-14 για τον Ολυμπιακό

• 10-10 στο 8', με 5 σερί πόντους του Πλάις
  • 10-5 στο 7'. Ο Ολυμπιακός επιθετικά αστόχησε σε πολλά ελεύθερα σουτ, όμως η άμυνά του τον κρατούσε στο ματς, με την Εφές να μην βρίσκει λύσεις να την διασπάσει
  • 8-5 στο 4', με τον Πίτερς να δίνει λύσεις στην επίθεση και τον Ουόκαπ με τον Κάνααν να είναι εκπληκτικοί στην άμυνα
  • 4-2 στο 2', με τον Ολυμπιακό να πιέζει από νωρίς και να τρέχει το γήπεδο
  • Και το παιχνίδι ξεκινά!
  • Πολύ λίγα λεπτά μας χωρίζουν από το τζάμπολ
  • Η αναμέτρηση, όπως ανακοίνωσε η ΚΑΕ Ολυμπιακός, θα διεξαχθεί σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, με τον κόσμο να εξαντλεί τα εισιτήρια του ματς. .
  • Η Έφες από την άλλη είναι επίσης στο 2-2, έχοντας ηττηθεί από Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, ενώ κατάφερε να ξεπεράσει τα εμπόδια των Βαλένθια και Βιλερμπάν.
  • Ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν θα έχει στην διάθεσή του τον Λουκ Σίκμα και τον Σακίλ ΜακΚίσικ, είναι στο 2-2, έχοντας κερδίσει Παναθηναϊκό και Παρτίζαν, ενώ ηττήθηκε από Αρμάνι και Μπαρτσελόνα.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Έφες.