Κέρδισε Καρδίτσα και... Λούντζη ο Ολυμπιακός

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:06 - 16.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:09 - 16.03.2024

Ο Ολυμπιακός, χωρίς να εντυπωσιάσει συνολικά, αλλά με τον Μιχάλη Λούντζη να κάνει την διαφορά, πήρε τη νίκη απέναντι στη Καρδίτσα με 85-73, με τον βλέμμα των Πειραιωτών να στρέφεται πλέον στη διαβολοβδομάδα της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός δεν εντυπωσίασε, όμως έκανε τη δουλειά και πήρε τη νίκη απέναντι στην Καρδίτσα με 85-73 στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Πειραιά στο πρώτο ημίχρονο και κυρίως στο δεύτερο δεκαλεπτο, ήταν απαράδεκτη, με την Καρδίτσα να πηγαίνει με προβάδισμα στην ανάπαυλα (39-41) Είναι χαρακτηριστικό πως η Καρδίτσα σε αυτό το διάστημα είχε 11 επιθετικά ριμπάουντ και ο Ολυμπιακός 9 λάθη!

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και με τον Μιχάλη Λούντζη να κάνει σπουδαία δουλειά στην επίθεση, πήρε τη νίκη με 85-73.

Ο Μιχάλης Λούντζης είχε 16 πόντους με 3 τρίποντα και 3 ασίστ, ενώ 14 πρόσθεσε ο Λαρεντζάκης και από 11 οι Ράιτ και Κάνααν για τον Ολυμπιακό, που πλέον βρίσκεται στο 19-2.

Ο Μπιουκάναν με 18 πόντους έκανε σπουδαία δουλειά για την Καρδίτσα, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ουάιτ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός, με όπλο τα τρίποντα, βρέθηκε να προηγείται της Καρδίτσας με 21-15 στο 8', δείχνοντας πως το ματς θα είναι μια άνετη υπόθεση, όμως η συνέχεια δεν ήταν δική του. Η Καρδίτσα μείωσε σε 21-19 στο δεκάλεπτο, ενώ με ένα σερί συνολικά 11-0 οι Θεσσαλοί βρέθηκαν μπροστά με 21-26 στο 14'!

Οι Ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν, όμως τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων και τα λάθη των γηπεδούχων δεν ήταν με το μέρος των γηπεδούχων, γεγονός που κράτησε την Καρδίτσα σε ρόλο οδηγού, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-41.

Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και με τον Κάνααν να βρίσκει το χέρι του, μπόρεσε να περάσει μπροστά με 46-45 (24'). Η Καρδίτσα συνέχισε να παλεύει και έμεινε κοντά, όμως ένα ξέσπασμα με σερί πόντους του Μιχάλη Λούντζη κράτησαν τον Ολυμπιακό μπροστά, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 62-57.

Πλέον οι δυνάμεις της Καρδίτσας την είχαν εγκαταλείψει, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με διψήφιες τιμές (70-60, 34'), χάρη στους Λούντζη και Ράιτ, με τον διεθνή γκαρντ να κάνει και το 77-63 λίγο μετά. Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί, με τον Ολυμπιακό να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 85-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Θεονάς, Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάνααν 11 (3/7 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 9 (2), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Πίτερς 4 (7 ριμπάουντ), Ράιτ 11, Λούντζης 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Λαρεντζάκης 14 (3), Πετρούσεφ 8, ΜακΚίσικ

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Ουαίτ 13 (9 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 18 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 11 (3), ΜακΚάλουμ 3, Μακ 10 (1), Μενέγκα 3, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας (3 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 6 (1), Γιάνκοβιτς 9 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)