Ισοπεδωτικός ο Ολυμπιακός απέναντι στο Λαύριο και τώρα... Παναθηναϊκός!

Κώστας Παπανικολάου

Aχιλλέας Μαυροδόντης 19:03 - 09.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:25 - 09.03.2024

Ο Ολυμπιακός, κάνοντας εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, πήρε άνετα τη νίκη απέναντι στο Λαύριο με το επιβλητικό 84-63 για την Stoiximan Basket League και πλέον στρέφει το βλέμμα του στο ντέρμπι της Euroleague απέναντι στον Παναθηναϊκό!

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στο Λαύριο και μετά από ένα ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο, έδειξε τη δύναμή του και πήρε τον έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με 84-63.

Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικό το Λαύριο, καθώς από το 20' και μετά μόνο οι Ερυθρόλευκοι υπήρχαν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη και να ανεβούν στο 18-2 στην Stoiximan Basket League.

Πίτερς (20π.), Παπανικολάου (19π.) και Κάνααν (13π.) οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, 13 είχε από την άλλη και ο Θόρτον.

Πλέον το μόνο που έχει σημασία για τον Ολυμπιακό είναι το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την Euroleague, καθώς την Πέμπτη στο ΣΕΦ οι «Αιώνιοι» θα κοντραριστούν σε ένα ματς που μπορεί να κρίνει ακόμα και την τετράδα!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με όπλο την επίθεση πήρε τον έλεγχο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-15. Παρόλα αυτά, το Λαύριο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Με όπλο την άμυνά της, η ομάδα του Κώστα Μέξα έτρεξε ένα επιμέρους 4-12, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα με 26-27 στο 14’). Η συνέχεια είχε… νεύρα από τον Μπαρτζώκα και ένα Λαύριο να βρίσκει λύσεις. Το σκορ ήταν κλειστό μέχρι το ημίχρονο, εκεί όπου το τρίποντο του Κάνααν έκανε το σκορ 44-42.

Ο Φαλ έκανε σπουδαία δουλειά στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, Παπανικολάου και Πίτερς σκόραραν με κάθε τρόπο και η διαφορά άνοιξε, με τον Ολυμπιακό πλέον να ελέγχει απόλυτα τα πράγματα. 70-52 το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τα πάντα πλέον να έχουν κριθεί.

{"@context":"http://schema.org","@type":"VideoObject","name":"ΟΣΦΠ - Λαύριο | «Ισοπεδωτικοί» οι «Ερυθρόλευκοι» στο τρίτο δεκάλεπτο","description":"«Ισοπεδωτικοί» οι «Ερυθρόλευκοι» στο τρίτο δεκάλεπτο","thumbnailUrl":"https://i2thumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyNC8wMy8wOS8xNi80N18zNV82NWVjOTJhNzgxYWUxLmpwZw==/profile:player-960x540","duration":"PT2M8S","uploadDate":"2024-03-09T16:50:32.000Z","contentUrl":"https://video-websearch-indexing.mes.glomex.cloud/48085c/v-czpd7y6feb1d.mp4","embedUrl":"https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=eexbs1blas66lnn&playlistId=v-czpd7y6feb1d","provider":{"@type":"Organization","name":"glomex GmbH","logo":{"@type":"ImageObject","url":"https://player.glomex.com/[email protected]","width":136,"height":146}}}

Το μοναδικό που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και στο τέλος να επικρατεί με 84-63.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Τζιοπάνος, Δέλλας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάνααν 13 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 19 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 2, Ροζακέας, Πετρούσεφ 4 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 5 (4 ριμπάουντ), Αμπόση

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 5 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Καστανέδα 8 (2/9 σουτ), Τζάκσον 9 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, Δεϊμέζης, Βαζούκης