Ο Ολυμπιακός υπέταξε τη Μονακό και κοιτάζει τετράδα!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:22 - 04.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:29 - 05.01.2024

Ο Ολυμπιακός, μετά από ένα απίθανο παιχνίδι, πήρε μια σπουδαία νίκη με 75-73 απέναντι στη Μονακό και πλέον, με 4 σερί νίκες, κοιτάζει ακόμα και την τετράδα!

Ο Ολυμπιακός είναι και πάλι εδώ και η Μονακό το κατάλαβε στο πετσί της!

Η ομάδα του Πειραιά έδειξε χαρακτήρα και στο τέλος τα έκανε... όλα σωστά, παίρνοντας τη νίκη με 75-73 απέναντι στην ομάδα του Πριγκιπάτου.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, όταν ο ΜακΚίσικ έβαλε ένα clutch τρίποντο και ο Κάνααν είχε χέρι αλφάδι από τη γραμμή των βολών, σημεία κομβικά για την συνέχεια της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι θα μπορούσε να έχει τελειώσει και νωρίτερα, όμως ο Τζέιμς έδωσε φιλί ζωής στην ομάδα του με ένα μεγάλο τρίποντο, που όμως δεν ήταν αρκετό, ενώ αστόχησε και στο σουτ της απελπισίας από το κέντρο, το οποίο θα μπορούσε να δώσει και τη νίκη στην ομάδα του.

Από το αποτέλεσμα ανέβασε τον Ολυμπιακό στο 11-8, με τη Μονακό να υποχωρεί στο 10-9, ενώ οι 11 νίκες των Πειραιωτών (και 4 σερί) φέρνουν τους Ερυθρόλευκους, σε ισοβαθμία μεν, αλλά στην 4η θέση, με το ξεκίνημα του 2024 να είναι ιδανικό για τους Ερυθρόλευκους.

Ο Κάνααν ήταν ο κορυφαίος με 16 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Πίτερς και 13 ο ΜακΚίσικ. Από την άλλη οι 14 του Τζαϊτέ δεν ήταν αρκετοί.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε καλή δουλειά πάνω στον Μάικ Τζέιμς, όμως έπαθε ζημιά από τους υπόλοιπους. Μετά τα πρώτα λεπτά, όπου ο Μουστάφα Φαλ ήταν κύριος εκφραστής των επιθέσεων (8-6, 4’), δέχθηκε ένα 0-7 και το σκορ έγινε 8-13 (5’), με τον Ολυμπιακό να ζορίζεται σε επίθεση και άμυνα. Παπανικολάου και Πίτερς μείωσαν για το 13-15 (6’). Η απάντηση της Μονακό ήταν άμεση και το σκορ έγινε 13-21 (8’), όμως η άμυνα του Ολυμπιακού ξύπνησε σε εκείνο το σημείο.

Αρχικά το δεκάλεπτο μείωσε σε 17-21, ενώ στη συνέχεια, με βασικό σημείο την άμυνα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα με 24-24, χάρη σε κάρφωμα του Μιλουτίνοφ (12’). Οκόμπο και Ουόκερ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στη Μονακό (28-31, 16’), όμως, πάντα με την άμυνα το 100%, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να επιστρέψει και να μειώσει εκ νέου (32-33, 18’). Εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε στο εύθραυστο 34-36.

Ο Ουόκαπ με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά μετά από το πρώτο δεκάλεπτο (39-38, 21’), όμως η Μονακό, με ένα 3-9, ξέφυγε ξανά (42-47, 25’). Η Μονακό συνέχισε να βρίσκει λύσεις και έφτασε στο +6 (48-54). Κάπου εκεί πήρε το… όπλο του ο Κάνααν και με μαζεμένους πόντους έκανε το σκορ του δεκαλέπτου 56-58.

Τα τρίποντα των ΜακΚίσικ και Πίτερς έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο ματς (62-62, 33’), όμως τα χαμένα ριμπάουντ στη συνέχεια κόστισαν, με τον Οκόμπο να κάνει το σκορ 67-69 στο 38’. Ο Φαλ ισοφάρισε, ο ΜακΚίσικ έβαλε το τρίποντο του αγώνα για το 72-69, ο Κάνααν ήταν ψύχραιμος στις βολές και ο Ολυμπιακός έφτασε έτσι σε μια τεράστια νίκη με 75-73, καθώς ο Τζέιμς μείωσε με τρίποντο σε 74-73, όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στο σουτ της… απελπισίας.

MVP:

Ο Αϊζάια Κάνααν ήταν όλα τα λεφτά. Ο Αμερικανός ήταν ΕΚΕΙ για τον Ολυμπιακό και με μεγάλα καλάθια τον έβαλε μέσα στο ματς, ενώ στο τέλος έκανε σπουδαία δουλειά στις βολές και την άμμυνα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το τρίποντο του Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν το κομμάτι που έκανε την διαφορά. Μετά το 72-69 η Μονακό δεν μπόρεσε να ανακάμψει και ο Ολυμπιακός έτσι πανηγυρίζει μια νίκη τετράδας!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Πεεράντι, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Ουίλιαμς-Γκος (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάνααν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεφ 2, Μιλουτίνοφ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουν τ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ)