Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από την Μπουρζ στο ΣΕΦ

Sportal newsroom 20:10 - 04.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:49 - 04.01.2023

Δεν κατάφερε να κάνει ποδαρικό με το δεξί στην Euroleague Γυναικών ο Ολυμπιακός, αφού η Μπουρζ πέρασε από το ΣΕΦ (66-81) και άφησε τις «ερυθρόλευκες» χωρίς νίκη έπειτα από οκτώ αγωνιστικές.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπουρζ στο ΣΕΦ με σκορ 66-81 στο ντεμπούτο του Θάνου Τσίκλα ως head coach με σκορ . Οι Πειραιώτισσες πάλεψαν να ανατρέψουν διαφορά 25 πόντων που είχαν πάρει οι Γαλλίδες, όμως ενώ είχαν φτάσει το σκορ στο -6 (62-68) κουράστηκαν, έχασαν τη συγκέντρωσή τους και τελικά γνώρισαν την 8η ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες για τον Α όμιλο της Euroleague Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες που πριν από τον αγώνα βρίσκονταν στο 3-4 της κατάταξης, ξεκίνησαν τον αγώνα με ένα σερί 10 -0 και έδειξαν από την πρώτη περίοδο ότι είχαν έρθει με άγριες διαθέσεις στο ΣΕΦ. Η πρώτη περίοδος βρήκε τις Γαλλίδες να προηγούνται με 9 πόντους (18-27) και να έχουν βάλει τις βάσεις της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το πράγμα δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο αφού η Μπουρζ έκανε σερί 14-0 και εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι τους 25 πόντους φέρνοντας το παιχνίδι απόλυτα στα μέτρα της. Βασιζόμενες στις Άντερσον που τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, Μίγιεμ (16 π.) και Αλεξάντερ, οι φιλοξενούμενες ήταν δύσκολο εμπόδιο για τον Ολυμπιακό που έδειχνε εγκλωβισμένος. Η β' περίοδος τελείωσε με την Μπουρζ στο + 20 (29-49) και ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει, οι παίκτριες του Νίκλα έδωσαν νέο ενδιαφέρον.

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο δεκάλεπτο κι ένα μικρό σερί 7-0, οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στο 30' στους 8 (60-68), έφτσαν έπειτα και στο 62-68, όμως κάπου εκεί η Γκούσταφσον που ήταν η κορυφαία για μια ακόμα φορά εγκλωβίστηκε από την άμυνα των αντιπώλν της και το παιχνίδι έγειρε οριστικά προς την Μπουρζ, που πλέον φιργουράρει στο 4-4, αφήνωντας τον Ολυμπιακό στο 0-8.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 29-49, 60-68, 66-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Αγιούστο 5 (2/10 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Νικολοπούλου 12 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σκόριτς 6 (2/6 δίποντα, 2/4 βολές0, Σπυριδοπούλου 9 (3), Σταμολάμπρου 7 (1), Δίελα, Γκούσταφσον 21 (9/10 δίποντα, 3/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σταμάτη 6 (2)

ΜΠΟΥΡΖ (Λαφάργκ): Άντερσον 15 (3/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αστιέ 6 (3/5 δίποντα, 5 ασίστ), Γκουάπο 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιγέμ 16 (7/9 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ζοντιά, Αλεξάντερ 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπανκόλ, Ντουσέτ 2, Γοδίν 2, Μισέλ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Στεϊνμπέργκα 14 (7/11 δίποντα.