Ο Ολυμπιακός «σκούπισε» τον ΠΑΟΚ και πέρασε στους τελικούς!

Μουστάφα Φαλ

Μουστάφα Φαλ / Intime

Aχιλλέας Μαυροδόντης 20:46 - 28.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:43 - 28.05.2023

Ο Ολυμπιακός πέρασε ένα άνετο απόγευμα απέναντι στον ΠΑΟΚ και πέρασε στους τελικούς της Basket League, μετά τη νίκη τους στο Game 3 με 75-54.

Εύκολο απόγευμα Κυριακής πέρασε ο Ολυμπιακός, ο οποίος, χωρίς να ζοριστεί, πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 75-54, κάνοντας έτσι το 3-0 και περνώντας με «σκούπα» στους τελικούς της Basket League.

Από την αρχή μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο και παρά τις προσπάθειες του ΠΑΟΚ σε κάποιες στιγμές του αγώνα, ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ και έφτασε έτσι με άνεση στη νίκη και την «σκούπα».

Μπαρτζώκας: «Ο αθλητισμός είναι βιβλίο, όσο δεν γυρίζεις σελίδα, τόσο δεν προχωράς» (vid)
STOIXIMAN BASKET LEAGUE

21:02 - 28.05.2023

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ και «σκούπισε» την ομάδα της Θεσσαλονίκης, παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό των playoffs της Basket League και ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στο πόσο τα παιχνίδια με τους Θεσσαλονικείς βοηθούν τον Ολυμπιακό να αφήσει πίσω του το Final 4 του Κάουνας.

Επόμενη αγωνιστική δράση για τον Ολυμπιακό αυτή της Κυριακής (4/6), όταν και θα ξεκινήσουν οι τελικοί του πρωταθλήματος και θα έχουν τελειώσει και οι άλλοι ημιτελικοί ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Περιστέρι (2-2).

Ο Ολυμπιακός είχε σε ακόμα μια μεγάλη μέρα τον Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους, αλλά και τον Κώστα Σλούκα με 17 και 8 ασίστ. Ο Τόμας Ουόκαπ πρόσθεσε 10 με 6 ασίστ, ενώ 2 πόντους, αλλά με 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ είχε ο Μουστάφα Φαλ.

Ο Σάιμπερτ είχε 14 πόντους και 11 πρόσθεσε ο Χαντς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Η διαφορά ανέβηκε στο 22-8 στο 8’, ενώ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 24-12.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του και μείωσε με ένα επιμέρους 15-22 στο ημίχρονο (39-34, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη του Ολυμπιακού, όμως το 22-11 του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε τα πράγματα και ανέβασε εκ νέου την διαφορά, με τους Ερυθρόλευκους να κάνουν το σκορ 61-43.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την διαφορά στους 20 και να παίρνει εν τέλει τη νίκη με 75-54, κάνοντας το 3-0 και παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 39-34, 61-45, 75-54

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λούντζης 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φαλ 2 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοφ 19 (6/10 δίποντα, 7/7 βολές), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Πάπας, Σλούκας 17 (2/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πίτερς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 4 (1/7 σουτ)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 6 (2/11 σουτ), Ράιλι 8 (3/10 σουτ), Σλαφτσάκης 2, Σαλούστρος, Ρένφρο 2 (5 ασίστ), Τσιακμάς 3 (1), Χαντς 11 (4/14 σουτ), Πόλι 3 (1/7 σουτ), Σάιμπερτ 14 (4/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Καλλιόντζης, Κακλαμανάκης 5 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης